Ülkemizde Kilolu Olanların Oranı Belli Oldu

TARD Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Sibel Barış, Ülkemizde geçen yıla göre, kilosu fazla olan kişilerin sayısı %34, obez olan kişilerin sayısının da %20'yi bulduğunu açıkladı.

Ülkemizde Kilolu Olanların Oranı Belli Oldu
Ülkemizde Kilolu Olanların Oranı Belli Oldu Akay
Bu içerik 915 kez okundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi ve TARD Karadeniz Şubesi tarafından ortak bir obezite ve anestezi toplantısı yapıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi salonunda yapılan toplantıya bir çok akademisyen ve öğrenci hazır bulundu. 

Fazla Kiloların Önemi Üzerinde Duruldu

Toplantıdaki konuşmasında OMÜ Tıp Fakültesi Anestezioloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Sibel Barış şöyle dedi:

"Obezite sağlığımızı ve yaşam konforumuzu olumsuz etkileyen, vücutta aşırı yağ birikimi durumudur. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Obezite kalp, damar, solunum ve endokrin sistem başta olmak üzere pek çok sistemi tutan bir problemdir. Türkiye Sağlık Araştırması 2016'nın verilerine göre ülkemizde fazla kilolu kişi sayısı toplumun %34'ünü, obez kişi sayısı ise %20'sini oluşturmaktadır. Bu hastalar çok çeşitli nedenlerle ameliyat olmaktadırlar. Ayrıca son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite cerrahisi her geçen gün artan bir sayıyla yapılmaktadır"

Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi Anastezioloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TARD karadeniz Şübe başkanı Prof. Dr. Sibel Barış konuşmasında ayriyetten, bu sorunla ilgilenen ve çaba gösteren hekim ve bilim adamlarına yeni gelişmelerin aktarılacağını ve her türlü tartışmalara açık olacağını söyledi.

obezite prof.dr. sibel barış
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor