İhtiyaç kredisinde net gelir dönemi

Tüketicilerin bankalardan en çok talep ettiği kredilerin başında gelen ihtiyaç kredisinde yeni bir model getirmeye hazırlanan BDDK, yeni modelde ihtiyaç kredilerin de net gelirin dikkate alınacağını belirtti.

İhtiyaç kredisinde net gelir dönemi
İhtiyaç kredisinde net gelir dönemi Kerem Çelik
Bu içerik 394 kez okundu.

Bankaların tüketicilerin talepleri doğrultusunda kullandırdığı ve Ekim ayı itibarıyla 194 milyar Türk Lirası (TL) seviyelerini göreb ihtiyaç  kredilerinde, kademeli olarak tüketicinün gelirine göre, kredi verme modeli oluşturulması için çalışmalar hız kazandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, BDDK bütçe görüşmeleri sonrasında basın mensuplarına verdiği demeçte yeni sistemden bahsetti. Net gelir dikkate alınarak hayata geçirilecek yeni sistemin çok kolay olmadığını kaydeden Akben, "Gelirleri alıyorsunuz ama gider tarafı da var. Bir de gelirlerin beyanında problem var. Kayıt dışı geliri varsa onu nasıl belgelendirecek? Yeni modelde adım adım gideceğiz. Önce geliri beyan ettireceğiz, ondan sonra net gelire doğru gideceğiz" dedi.

2020 YILINDA HAYATA GEÇEBİLİR

Yeni sistemin geçmiş dönemde kullanılan ve uzun taksitleri olan borçlar için geçerli olmayacağını kaydeden Mehmet Ali Akben, değişikliğin birden radikal olarak yapılmasının doğru olmayacağını söyledi. Müşterinin 50 bin TL limiti olduğunu, ancak gelir  beyanı olarak 10 bin TL gösterdiğini ve taksite yayılmış  borçlarının bulunduğunu belirten Akben, düzenlenlemenin böyle durumlar için geçerli olmayacağını dile getirdi. Şu an için yalnızda kredi kartlarında sınır olduğunu aktaran Akben, konut kredisini ve taşıdı buradan ayırmalarının çok zor göründüğünü aktardı. Kapsamlı düzenleme yapılmadan konut ve taşıt dendiğinde hiç kimsenin kredi alamayacağına vurgu yapan Akben, bu durumlarda net gelirin kaç katı kredi verilebileceğinin önemli olduğunu söyledi. Devam eden çalışmalarında istatistiği henüz belirmediklerini ve net gelire göre borçlanma oranı 4, 5, 6 ya da daha fazla kata çıkarabileceklerini aktaran Akben, Takvim olarak da 2020 yılını işaret etti.

KARŞILIK ORANLARINDA SIFIRA YAKINIZ

Basın mensuplarının bankaların faizleri indirmesi için karşılıklar konusunda yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusunu da yanıtlayan Akben, "Biz karşılık oranlarında sıfıra yakınız. Basel programlarını çiğnemeden daha önce getirilen çok aşırı duvarları biraz esnettik. Bizim düşündüğümüz 12 sermaye yeterlilik rasyosu aslında şu anda 16 çıkıyor. 4 puan var bankalar 12'ye doğru gelebilir. Bankalar sınırda beklemek istemiyor. Aslında Basel kriterlerinde 12 bile yok. Yarın kalksam desem ki 12'yi kaldırdım, bu defa 'vay niye kalktı' diyecekler." dedi.

İhtiyaç kredisi bddk Mehmet Ali Akben
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi
Kaçak Gergedan Avlayanların Sonu Aslanlar Tarafından Getirildi