Kuzey Irak Savaşın Ardından Ne Durumda

Bağdat, Erbil için böyle bir hakkı olmadığı ve Irak Anayasasında böyle bir olanak tanınmadığını belirtti.

Kuzey Irak Savaşın Ardından Ne Durumda
Kuzey Irak Savaşın Ardından Ne Durumda Esrin
Bu içerik 882 kez okundu.

Referandum yapılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen itirazlar ve ülke içi karışıklık sürüyor. Bir ay önce bağımsızlık konuşulurken şuanda zayıflamış ve başkente bağımlı bir hale gelmiş IKBY gözüküyor.

Referandumdaki temel iddia, merkezi hükümet ile federal bölgenin ikili ilişkileri açısından düzelme yoluna gitmesiydi. Arka planda ise Irak’ta Kürtlerin dilediği anda Erbil ve Bağdat ilişkilerinde ayrılma hakları vardı. Şartlar el vermediği için bu durum henüz kullanılamadı.

Buna rağmen Bağdat, Erbil için böyle bir hakkı olmadığı ve Irak Anayasasında böyle bir olanak tanınmadığını belirtti. Bu yapılanların Anayasa ihlali olacağı, bundan sonra bu tür ihlallere göz yumulmayacağı belirtildi. Referandumun iptal edilmesini talep eden yönetim, 16 ekim sonrasında yaşanan askeri çatışmalara değindi. IKBY sadece şuan ki avantajlarını değil, 2005’ten bu güne kadar ki anayasaya karşı fiili durum avantajını da kaybetmiştir.

Kerkük’teki fiili hâkimiyet bu avantajlardan biriydi. IKBY’nin Kerkük hâkimiyeti DAEŞ sonrasıyla sınırlı değil. Öncesinde de peşmergelerin sınıra girdiği biliniyor. Başlıca gelir kaynaklarını kaybeden IKBY elinde bulunan potansiyel tarım alanlarını ve petrol üreticisi olduğu yerde tek taraflı üretim yaparak doğru şekilde kaynak kullanamadığı için gelirleri azaldı. Son haberlerle birlikte IKBY çok önemli avantajlarını kaybetmiş ve hükümete bağlı hale gelmiştir. Kerkük başta olmak üzere diğer bölgelerden gelen petrol gelirlerinin kesilmesi bu avantajlardan en önemlisidir. Bu alanlar dışında farklı bölgelerden gelen petrol geliri de kesintiye uğrayacaktır. 

Kuzey Irak savaş Kerkük
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu