İzmir'de anjiyo olan hastanın kalbi durdu

İzmir'de nefes almakta güçlük çektiği şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve kalp krizi geçirdiği için zaman kaybetmeden ameliyata alınan 47 yaşındaki Aydın Özkan isimli hastanın anjiyo sırasında kalbi durdu. Doktorların 1 saat süren kalp masajı sayesinde duran kalp yeniden çalıştırıldı.

İzmir'de anjiyo olan hastanın kalbi durdu
İzmir'de anjiyo olan hastanın kalbi durdu Kerem Çelik
Bu içerik 652 kez okundu.

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki bulunan evinde nefes almakta güçlük çeken Aydın Özkan, evine çağırdığı 112 Acil Servis Sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Özkan'ı kurtarmak için anjiyo operasyonuna başlayan doktorlar, ameliyat sırasında Özkan'ın kalbi durunca kalp masajına başladı.

HASTAYI HAYATTA TUTABİLMEK İÇİN KALP MASAJI UYGULADIK

Yaklaşık bir saat süren kalp masajı ve müdahalenin ardından tıkalı 2 damarı açan ekipler, Özkan'ı hayatta tutmayı başardı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selim Ekinci, apar topar ameliyata aldıkları hastanın operasyon sırasında kalbinin durduğunu ve hastayı hayata döndürebilmek için kalp masajı uygulanmaya başlandıklarını söyledi.

HASTA AYDIN ÖZKAN ZORLU SÜRECİN ARDINDAN TABURCU EDİLDİ

47 yaşındaki hastanın kalbine giden 2 damarın tıkalı olduğunun saptanması üzerine Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Mine Tavlı Yılmaz’ın da ameliyata katılarak kalp masajına devam ettiğini dile getiren Ekinci, şunları söyledi:

"Hastanın kalbine intraaortik balon pompası denen bir cihaz takıldı. Kısa bir an kalbi yeniden atmaya başlayan Özkan'ın baypas ameliyatına alınmasına karar verdik. Kalp masajına devam edilerek ameliyathaneye çıkartılan ve ameliyat masasında da masaja devam edilen hastanın tıkalı olan iki damarına baypas ameliyatı yaptık. Zorlu sürecin ardından hayata yeniden dönen Özkan, hastaneden taburcu edildi."

AMELİYAT MASASINDA KALABİLİRDİ

Hastayı sağlıklı bir şekilde taburcu ettikleri belirten Dr. Mine Tavlı Yılmaz ise, her şeyin yolunda gitmesi sayesinde, Özkan'ı yoğun bakıma aldıklarını, burada akciğerlerinden kaynaklı bir oksijen sorunu yaşadığı söyledi. Bu sorunu da göğüs hastalıkları uzmanlarıyla müdahale ederek düzelttiklerini kaydeden Dr. Tavlı, Özkan'ı 4 gün sonra servise aldıklarını, 8. günün ardından hiçbir kalıcı hasar oluşmadan sağlıklı bir şekilde taburcu ettiklerini belirtti. Hastanın kalbinin dışarıda değil de hastanede durmasının büyük bir şans olduğunu aktaran Dr. Tavlı, anında müdahelede bulunarak bir saat boyunca kalp masajı yaptıklarını, aslında bu zamanın çok uzun olduğunu ve ameliyattan çıkmama riskini de taşıdığını sözlerine ekledi.

BENİ İKİNCİ BİR HAYATA BAĞLADILAR

Taburcu edilen Özkan ise, ambulansta sağlık ekiplerinin 'Hastayı kaybediyoruz.' sözlerini duyduğunu dile getirerek, "Daha sonra gözümü yoğun bakımda açtım. Çok zorlu bir süreç geçirmişim. Mine Hocam ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Beni ikinci bir hayata bağladılar." dedi.

İzmir anjiyo sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu