Binali Yıldırım'dan TEOG ve üniversite sınavı açıklaması

Elazığ'da konuşan Başbakan Yıldırım, TEOG'un yerine gelecek yeni sınav sistemi ve üniversiteye geçiş için bu yıl uygulanacak yeni sistemle ilgili bilgiler verdi.

Binali Yıldırım'dan TEOG ve üniversite sınavı açıklaması
Binali Yıldırım'dan TEOG ve üniversite sınavı açıklaması Kerem Çelik
Bu içerik 508 kez okundu.

Fırat Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı ve Fahri Doktora Tevcih Törenine katılmak üzere Elazığ'a giden Başbakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmanın ardından, AK Parti ilçe merkez kongresine geçerek burada da önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım'ın açıklamaların öne çıkan başlıkların özetleri:

EĞİTİM

Vatandaşlardan rahat olmalarını isteyen Başbakan Yıldırım, hiçbir şekilde öğrencilerilerin aleyhine bir düzenleme yapmayacaklarını, eskiyen sistemin yerine gelecek olanın daha iyi sonuçlar doğuracağını söyledi. Yeni sistemle birlikte öğrencilerilerin daha rahat edeceğini aktaran Yıldırım, stresin azalacağını, çocukların geleceğe daha rahat  hazırlanacağı bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

15 TEMMUZ

Türkiye'yi hiç bir gün bölmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Yıldırım, ülkemizde oynanan oyunun yeni olmadığını, yaklaşık 100 yıllık mazisi olduğunu belirtti. Bu topraklarda yarım kalan hesaplar olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, bu topraklarda yaşayan insanların 15 Temmuz'da herkese Türk milletinin nasıl bir millet olduğunu gösterdiğini belirtti. 

ÖĞRENCİ BURSU 470 TL OLACAK

Öğrenci yurtlarının kapasitelerini arttırmaya devam edeceklerini kaydeden Yıldırım, 2003 yılında öğrenci başına 45 TL burs veya kredi verdiklerini belirtereki 2018 yılında bu rakamın 470 lira olacağının müjdesini verdi. 

DANİMARKA BAŞBAKANINA CEVAP

Danimarka Başbakanı'nın Türkiye'nin bu yönetim şekliyle Avrupa'ya girmesinin imkansız olduğu sözlerine tepki gösteren Yıldırım, "Bugünlerde Türkiye aleyhinde açıklamalar ardı ardına geliyor. Dün, Avrupa Birliği'nden, Danimarka Başbakanı çıkmış abuk subuk laflar ediyor. 'Türkiye gözümüzün önünde Erdoğan rejimi altında eriyor, böyle Avrupa'ya nasıl girecek?' Sen kimsin? Senin Türkiye'ye, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanına söyleyecek lafın olabilir mi? Türkiye'nin rejimi demokrasidir, cumhuriyettir. Türkiye geçmişinden aldığı, medeniyetinden aldığı güçle emin adımlarla muasır medeniyet seviyesine yürüyor. Türkiye'ye hiçbir ülke ayar veremez." dedi.

TÜRKİYE HEM AVRUPA'NIN HEM DE ASYA'NIN MERKEZİDİR

Türkiye'yi 'Avrupalı mı, Asyalı mı' diye sorgulamaya hiç kimsenin hakkı olmadığını kaydeden Yıldırım, Türkiye'nin Avrupa'nın da, Asya'nın da merkezinde olduğunu, coğrafi, kültür ve gelecek olarak da bunun böyle olduğunu belirtti. Bu tür söylemlerde bulunanların amacını Türkiye'yi uzun süre dışarıda tutmak olarak açıklayan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dik duruşu, bu söylemleri kullanan kişi ve grupları rahatsız ettiğini söyledi. Yıldırım ayrıca, Türkiye'ye çelme takmak isteyenlere karşı Türkiye'nin kendi kararını kendisinin verebiliyor olmasının, kalkınmasını istikrarlı şekilde devam ettirmesinin de, bu kesimleri rahatsız ettiğini sözlerine ekledi.

IRAK VE TERÖR KONULARI

Musul'un da Kerkük'ün de yerinde kalması gerektiğini belirten Yıldırım, bu şehirlerde yaşayan insanların dostça kardeşçe yaşaması gerektiğini, orada huzuru bozanları, masum insanların hayatını karartan terör örgütü PKK'yı yok etmek için çalıştıklarını kaydetti. Yıldırım, Kardeşliğimize, birliğimize, beraberliğimize kasteden PKK ile mücadelelerinin amansız şekilde süreceğini sözlerine ekledi.

Binali Yıldırım TEOG eğitim siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu