Bakan Tüfenkci: Habur'u her an kapatabiliriz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki geçişi sağlayan Habur Sınır Kapısı'nın açık olduğunu, ancak gelişmelere göre her an kapanabileceğini söyledi.

Bakan Tüfenkci: Habur'u her an kapatabiliriz
Bakan Tüfenkci: Habur'u her an kapatabiliriz Kerem Çelik
Bu içerik 443 kez okundu.

Türkiye ile Irak Kürt Bölgesesi arasındaki sınır kapısı olan ve Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı'nın akıbeti hakkında konuşan Bakan Tüfenkci, gümrük kapısının şu an için açık olduğunu, ancak Ankara ile Erbil yönetimleri arasında yaşanacak gelişmelere göre, gümrük kapısının her an kapanabileceğini belirtti.

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde faaliyet gösteren Sueno Hotel'de gerçekleşen Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) eğitim toplantısına, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Müsteşar Cenap Aşçı, Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri Başkanları ile Kooperatif yöneticileri katıldı.

ESNAF 15 TEMMUZ'DA DEVLETİNE, DEMOKRASİSİNE ve MİLLETİNE SAHİP ÇIKTI

Toplantıda konuşan Bakan Tüfenkci, son yıllarda Türkiye'nin çeşitli badireler atlattığını belirterek, Gezi olaylarıyla başlayan bu sürecin 15 Temmuz 2016 günü FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimine kadar devam ettiğini söyledi. Bu zorlukları Türkiye değilde  herhangi bir devlet yaşasaydı üstesinden gelmekte ve sıkıntılı günleri geride bırakmakta çok güçlük çekeceğini dile getiren Tüfenkci, esnafın ağırlıklı olarak 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde demokrasinin, devletin ve milletin sahip çıktığını sözlerine ekledi.

TEKNOLOJİ ÇAĞINA UYGUN ESNAF ve MESLEKLER ORTAYA ÇIKTI

Teknoloji çağına geçilmesiyle ekonomik ve ticari şartların da bir hayli değiştiğini belirten Tüfenkci, 100 sene önceki esnaflığın kalmadığını, 50 sene önceki esnaflığın da tamamen yok olduğunu belirtti. Teknoloji çağına uygun olarak yeni esnaf türleri, yeni esnaf meslekleri ve yeni ticaret şekillerinin ortaya çıkmaya başladığını aktaran Tüfenkci, buna örnek olarak da "e-ticaret"i gösterdi.

E-TİCARETİN İÇİNDE MUTLAKA VE MUTLAKA ESNAFIN DA OLMASI GEREKİYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının e-ticaret platformu konusunda bir dizi çalışmalarının olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, "Ben buradan başkanlarıma, sizlere söylüyorum ve ben genel müdürlerime de bu noktada talimatı verdim. E-ticaretin içinde mutlaka ve mutlaka esnaf kardeşim de olacak, olması gerekiyor. Çünkü ticaretin nüvesi sizlersiniz. O platformlarda olacaksınız, arkadaşlarımız bir platform geliştiriyor, çok cüzi rakamlarla esnaf kardeşim de orada olacak. Dükkanında sattığı ürünleri orada satar ve pazarlar hale getiriyoruz, getireceğiz de" dedi.

HABUR ŞU AN AÇIK AMA HER AN KAPATABİLİRİZ

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularına da cevap veren Bülent Tüfenkci, Erbil yönetimi tarafından 25 Eylül'de gerçekleştirilen gayrimeşru bağımsızlık referandumun ardından yaşanan gelişmeler hakkında görüş bildirdi. Silopi'de bulunan Habur Sınır Kapısı'nın Türkiye ile Irak arasındaki gümrük kapısı olduğunu hatırlatan Tüfenkci, Habur'un akıbeti ve Ovaköy Sınır Kapısı'nın geleceğiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Ovaköy Sınır Kapısı ile ilgili Irak tarafının çalışmalarını bitirmelerini ve Irak'ın atacağı adımları beklediklerini aktaran Tüfenkci, Habur'la ilgili olarak da, şu anda gümrük kapısının açık olduğunu, gelişmelere göre bu kapıyı her an kapatabileceklerini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bülent Tüfenkci Habur Sınır Kapısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu