Ay'da mağara oluşumu: Suya rastlanabilir!

Japon bilim insanları Dünya'nın uydusu Ay'da 100 metre genişliğinde bir mağara keşfetti. Mağarada su ve buza rastlanabileceği belirtiliyor.

Ay'da mağara oluşumu: Suya rastlanabilir!
Ay'da mağara oluşumu: Suya rastlanabilir! Aydın
Bu içerik 2117 kez okundu.

Dünya'nın uydusu Ay'da yeni üs kurma umutları yeşerdi. Japon bilim insanları Ay'da 100 metre genişliğe ve 50 kilometre derinliğe sahip bir mağara buldu.

Japonya menşeili uzay aracı Selene, Ay'ın yörüngesinde dolaştığı sırada önce 50 metre genişliğe ve 50 metre derinliğe sahip bir mağara bulurken, bu hafta içinde Japon Uzay Araştırmaları Ajansı'ndan yapılan güncellemeye göre, mağara radyo dalgaları ile incelendi ve yüzey altında bulunan boşluğun 50 kilometreye kadar ulaştığı kaydedildi.

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada mağaranın yapısı dayanıklı olarak nitelendirilirken, kayaçların içine su ve buz ceplerinin de hapsolmuş olabileceği ifade edildi.

Selene uzay aracı tarafından elde edilen verilen Japon Uzay Araştırmaları Ajansı'nda gönderildi. Ajansta görevli araştırmacılar, Marius Tepeleri olarak adlandırılan ve 3.5 milyar yıl önce meydana gelen volkanik faaliyetler neticesinde oluşan yapıların 200 metre altında söz konusu mağaranın bulunduğu belirtiyor.

AY'DA KALICI ÜSLER KURULACAK

Japon Uzay Araştırmaları Ajansı Kıdemli Araştırmacısı Juniçi Haruyama tarafından düzenlenen basın toplantısında, bölgede lav tünellerinin bulunduğu yönünde tahminlerin olduğu fakat varlıklarına dair bir kanıt bulunmadığı kaydedilirken, bu keşifin ardından umutların arttığı belirtildi. Kıdemli Araştırmacı Haruyama, söz konusu tünellerin, önümüzdeki yıllarda kurulması düşünülen kalıcı üsler için ideal noktalar olduğu kaydetti. Zira bu noktalar, bölgede görev yapacak olan astronotları mikro meteorlardan ve radyoaktif kozmik ışınlardan koruyabilecek. Buna mukabil, tünellerin incelenmesi ile beraber Ay'ın evrimi konusunda da detaylı bilgiler elde edilebilecek.

Öte yandan Ay yüzeyinde sıcaklıklar gündüz vakitlerin 107 derece, gece ise -153 derece olabiliyor. Bu tünellerin ise astronotları ciddi sıcaklık değişimlerinde de korumaları bekleniyor.

Ay Dünya Uzay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor