Erken menopoza dikkat!

Erken menopoz birçok kadının korkulu rüyası. Peki erken menopoza ne sebep oluyor? Erken menopoza karşı nasıl önlem alınabilir?

Erken menopoza dikkat!
Erken menopoza dikkat! Aydın
Bu içerik 602 kez okundu.

Uzmanlar menopoz yaşını Amerika Birleşik Devletleri'nde 52, Avrupa'da 50, Türkiye'de ise 46 - 47 yaşları arasında belirledi. Bununla beraber Türkiye'deki her 100 kadından 3'ü, erken menopoz ile karşı karşıya kalıyor.

Regl döngüsünün 40 yaşındaki önce kesilmesi durumuna erken menopoz adı verilirken, bu durum uzun vadede kısırlığa, osteoporoza, kardiyovasküler hastalıklara ve felce neden olabiliyor. Uzmanlar, yumurtalıklara zarar veren ya da östrojen hormonunun salgılanmasını durduran herhangi bir faktörün erken menopozo yol açabileceğini kaydederken, bu faktörlerün büyük kısmının değiştirilemeyen etkenlerden kaynaklandığı kaydediliyor. Bununla beraber kötü alışkanlıklar da erken menopoza neden olabiliyor.

Erken menopoza karşı erken teşhisin önemine vurgu yapan uzmanlar, bu noktada en doğru eylemin jinekoloğa başvurmak olduğunu belirtirken, anti müllerian hormon testi ve ultrasonun yumurta rezervlerini kolayca tespit edebildiğini ifade ediyor. 

Erken menopoz genetik sebeplerle ortaya çıkabiliyor. Bir kadının annesinin menopoz yaşı, o kadının menopoz yaşını da etkiliyor. Bununla beraber, düzenli sigara kullanan ya da uzun süredir sigara içen her 10 kadından biri de erken menopoz riskine yaklanıyor. Günde 20'den fazla sigara içen kadınların, içmeyen kadınlara göre 2 yıl erken menopoza girdiği çeşitli çalışmalarda belirlendi.

Ayrıca çok zayıf olmak ya da çok kilolu olmak da erken menopoz riskine neden olabiliyor. Egzersiz yapmamak da aşırı hormon ve toksin birikmesine neden olarak erken menopoza davetiye çıkarıyor. Bununla beraber D vitamini eksikliği birçok hastalık ile beraber erken menopozun habercisi olarak görülüyor. 

menopoz erken menopoz d vitamini
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu