Hellman & Friedman Nets A/S'yi 5.3 milyar Dolar karşılığında satın aldı

Hellman & Friedman isimli Amerikan şirketi, Avrupa'da 2012 yılından bu yana yapılan satın alma işleminin en büyüğünü gerçekleştirerek 5.3 milyar Dolar karşılığında satın alma işlemcisi Nets A/S firmasını bünyesine dahil etti.

Hellman & Friedman Nets A/S'yi 5.3 milyar Dolar karşılığında satın aldı
Hellman & Friedman Nets A/S'yi 5.3 milyar Dolar karşılığında satın aldı Kerem Çelik
Bu içerik 451 kez okundu.

5.3 milyar Dolar karşılığın el değiştiren Nets A/S firması 2009 yılında İskandinav ülkesi olan Danimarka'da kuruldu. Faaliyetlerinin büyük bir bölümünün kurulduğu bölgede gösteren firma, İskandinav bölgesinin de en büyük ödeme işlemcisi pozisyonunda.

El değiştirme karşılığı ödenen 33.1 milyar Danimarka kronu yani 5.3 milyar Dolar ile rekor kıran uzlaşma Avrupa'da 2012'den bu yana yapılan en büyük leverageli satın alma işlemi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Hellman & Friedman firması, Eylül ayının başında start verdiği ayrıntılı müzakerelerde Singapur Varlık Fonu GIC ile birlikte iki Kuzey Amerika kökenli limitet  müşareketle çalışıyordu. Nets A/S firması yerine de JPMorgan Chase ve Nordea müzakerelere müşavirlik yaptı.

3 YILDA 2'YE KATLADI

Nets A/S firmesı, 2016 yılında 4.5 milyar Dolar değer ile halka sunulmasından önce 2013 yılında Danimarkalı emeklilik fonu ATP, Advent ve Bain şirketleri birleşimine 2.7 milyar Dolar karşılığında satılmıştı.

Geride kalan haftada piyasa kapanışında hisse başına kıymet 152 Danimarka Kronu olarak belirlenmiş ve piyasa kıymeti de 4.9 milyar Dolara çıkmıştı.

Hellman & Friedman firmasının bünyesine kattığı Nets A/S ile İngiliz Worldpay ve Paysafe şirketleri de ilgilenmiş ve Danimarka menşeli kuruluşun son 6 aydaki kıymeti yüzde 36 oranında artışmıştı.

Nets A/S, 2016 yılında yüzde 4 artışla 300 milyon dolar getiri sahbi olurken geride kalan yılda gerçekleştirdiği toplam ödeme cirimmi 20 milyar doları aşmıştı.

Hellman & Friedman Nets A/S
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi