Piramitler nasıl yapıldı? sorusu yanıt buldu

Her yıl 10 binlerce turistin ziyaret ettiği Mısır Piramitleri'nin nasıl yapıldığı konusunda geçmişten günümüze kadar bir çok kuram ortaya atılmış, ancak kesin bir cevap bulunamamıştı. Yapılan son araştırmalarda Piramitlerin sırrı çözüldü.

Piramitler nasıl yapıldı? sorusu yanıt buldu
Piramitler nasıl yapıldı? sorusu yanıt buldu Kerem Çelik
Bu içerik 749 kez okundu.

Mısır firevunları tarafından kölelerin çalıştırılarak yaptırıldığı bilinen, kimilerine göre yüksek medeniyetlerin inşası olan Piramitlerin esrarengiz sırrı aradan geçen onca yılın ardından çözüme kavuştu. Son incelemelere göre ağırlığı 170 bin ton olan kayanın Nil Nehri'nde insanlar tarafından yapılan bir kanalda sandallar aracılığıyla götürüldüğü bilgisine ulaşıldı. 

Bilim adamlarının yıllardın üzerinde incelemelerde bulunduğu Piramitlerim en büyüğü Keops Piramidi’nin yapımında teknolojik araçların olmamasına rağmen taşların nasıl taşındığı sorusu nihayet çözüme kavuştu. Günümüze kadar başta yüksek medeniyetlerin yardımı olduğu yönünde bir çok kuram ortaya atılan piramitlerin gerçek ayrıntıları, yapımında aktif rol oynamış yetkili ‘Merer’ isimli bir Mısırlının günlüklerinde yer verdiği bilgiyle su yüzüne çıktı.

SANDALLARLA 800 KM'DEN TAŞINDI

Merer'in yaklaşık 3 bin yıl önce kaleme aldığı yazılarına göre; ağırlığı 2.5 tonu bulan dev kireçtaşı ve granit bloklar, Nil Nehri üzerinden sandallarla piramidin yapıldığı noktaya getirildi. İp yardımıyla bir birine bağlanan sandalları inşanın yapıldığı yere götürmek için, dönemin Mısırlı mühendisler Nil kıyısındaki bir limandan Gize’ye doğru kanal açtı.

TOPLAM 170 BİN TON TAŞ TAŞINDI

2.5 ton ağırlığındaki taşlar Mısırlı mühendislerin yaratıcılığı sayesinde 800 km uzaklıktan su yoluyla taşındı. Keops Piramidi’nin inşasında binlerce işçi çalıştı. Keops Piramidi’nin gizemini araştıran Arkeolog Mark Lehner, söz konusu kanalın taslağını çıkardıklarını söyledi.

Merer nil nehri Keops piramidi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi