Dışişleri Bakanlığı'ndan IKBY'de başlayan referandumla ilgili bu sabah bir açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (IKBY) bu sabah kürt halkının bağımsızlığı için başlattığı referandumla ilgili bir açıklama yaparak, referandum sonuçlarının yok hükmünde olduğunu belirtti. Bakanlık açıklamasında, Irak anayasasına aykırı olan referandumu tanımayacaklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan IKBY'de başlayan referandumla ilgili bu sabah bir açıklama yaptı
Dışişleri Bakanlığı'ndan IKBY'de başlayan referandumla ilgili bu sabah bir açıklama yaptı Kerem Çelik
Bu içerik 325 kez okundu.

Açıklamada, "IKBY’de bugün gerçekleşen referandum, sonuçları bakımından yok hükmündedir. Gerek uluslarası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan referandumu  tanımıyoruz. Tüm uyarılara rağmen referandumu gerçekleştirmekte ısrar eden ve orta doğunun barış ve istikrarını hiçe sayan Erbil Yönetiminin bu sağduyudan yoksun teşebbüsünü esefle karşılıyoruz" ifadelerine yer verildi.

IKBY'nin referandumu gerçekleştirmesine en başından beri karşı çıkıldığı ve bunun bir bedenilinin olacağı belirtilen açıklamada, "Bu çerçevede, 22 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve hemen ardından gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında IKBY’ye karşı uygulanacak yaptırımları belirlemiştir.

Tüm uluslararası toplumun ve özellikle bölgesel ülkelerin referandum konusunda ortaya koydukları tutarlı yaklaşımı bundan sonra da sürdürmeleri ve bu gayrimeşru girişimin sonuçlarını tanımaktan kaçınmaları önem taşımaktadır." denildi.

Erbil yönetiminin Irak halkının huzurunu gözeten bir siyaset benimsemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "IKBY liderliğinin bundan sonraki süreçte sağduyulu bir çizgiye dönmesi ve kısa dönemli siyasi çıkarlar ve ütopik emeller peşinde koşmak yerine tüm Irak halkının uzun dönemli huzur ve refahını gözeten bir siyaset benimsemesi temel bir gerekliliktir.

Referandumu izleyen dönemde ortaya çıkacak ortamı istismar etmek isteyebilecek bazı radikal unsurların ve teröristlerin milli güvenliğimizi hedef alan eylemlere kalkışması halinde ve Irak genelinde milli güvenliğimize yönelik her türlü tehdit karşısında uluslararası hukuktan ve TBMM’nin verdiği yetkiden kaynaklanan tüm önlemleri alacağımızı bir kere daha vurguluyoruz" şeklinde görüş bildirildi.

IKBY KENTLERİNE SEYAHAT UYARISI

Bakanlığı ayrıca, Irak’ın IKBY dışında kalan kentleri için daha önce yapılan seyahat uyarısının IKBY sınırlarında bulunan Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’yi de içerecek şekilde genişletilmesi uygun görüldüğünü açıklamadı.

Dışişleri Bakanlığı ıkby referandum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi