Barzani: Referandum bağımsızlık isteyen bir halkın tercidir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, artık referandumdan dönüş olmadığını belirterek, referandumun bağımsızlık isteyen bir halkın tercihi olduğunu söyledi.

Barzani: Referandum bağımsızlık isteyen bir halkın tercidir
Barzani: Referandum bağımsızlık isteyen bir halkın tercidir Kerem Çelik
Bu içerik 391 kez okundu.

25 Eylül Pazatesi günü yapmayı planladıkları bağımsızlık referandumu öncesi düzenlediği "referanduma evet" mitinginde konuşan Barzani, referandumun emrivaki fikirleri dayatmak olmadığını, bağımsızlık isteyen bir halkın tercihi olduğunu belirtti.

KENDİMİ HALKIM KARŞISINDA UTANDIRMAM

Erbil kentinde gerçekleşen "referanduma evet" mitinginde kendini halkına utandırmayacağını ve referandumu erteleme gibi bir düşüncelerinin olmadığını ifade ederek, "Referandumun ertelenmesi için gece-gündüz baskıya maruz kalıyoruz.  Biz başarısızlığa uğrayan geçmişe dönmeyeceğiz. Görüşmelere çok ciddi ve açık bir zihniyetle ancak 25 Eylül'den sonra hazırız. Artık çok geç ve referandumun  ertelenmesi için vakit kalmadı. Buradan söylüyorum, kendimi halkım karşısında  utandıracak birisi değilim." dedi.

GÖRÜŞME YAPMAYA HAZIRIZ

Referandum amaçlarının bağımsızlık olduğuna bir kez daha vurgu yapan Barzani, halk oylamasının ardından sınır, petrol, doğal gaz ve tartışmalı bölgeler kapsamında görüşmeler yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Halk oylamasının ardından terör örgütü DEAŞ'e karşı verdikleri mücadelenin daha da artacağını belirten Barzani, "tehditlere ve cezalandırmalara" ilişkin olarak "100 yıldır cezalandırılıyoruz. Acaba yetmiyor mu bu kadar cezalandırma." dedi.

REFERANDUM KARARI HÜKÜMSÜZDÜR

Bağdat yönetimi, IKBY yönetiminin bağımsızlık için halk oylaması kararını tek başına açıklamış, ve  referandum kararının anayasaya aykırı düştüğünü belirterek, sandıktan çıkacak kararı hükümsüz sayacaklarını açıklamıştı.

Mesut Barzani IKBY Erbil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi