Kamu görevlisinin aldığı sıfır otomobil hasarlı kayıtlı çıktı

Kamu görevi sebebiyle Sivas'ta ikamet eden Orhan Güven isimli vatandaş, sıfır km olarak yetkili satıcısından aldığı otomobilin hasarlı kayıtlı çıktığını öğrenince, firma hakkında şikayet davası açtı.

Kamu görevlisinin aldığı sıfır otomobil hasarlı kayıtlı çıktı
Kamu görevlisinin aldığı sıfır otomobil hasarlı kayıtlı çıktı Kerem Çelik
Bu içerik 1529 kez okundu.

Orhan Güven geçtiğimiz yıl 70 bin TL karşılığında aldığı sıfır km aracı maddi durumlardan dolayı satmak isteyince otomobilin hasar kayıtlı olduğu şokuyla karşılaştı. Aracını satılığa çıkaran ve bir kişiyle pazarlık yapıp satmak üzere anlaşan Güven, aracı alacak kişiyle birlikte 1 yaşında olan otomobilini ekspertize soktu. Ekspertiz'de herhangi bir hasar çıkmayacağını düşünen Orhan Güven, otomobilinde hasar kaydının çıkması üzerine aracını satmak istediği kişiye de mahçup oldu. Yaşadığın şok edici olayın ardından otomobili aldığı firmayla görüşen Güven, bir sonuç alamayınca mevzuyu Tüketici Hakem Heyetine, daha sonra da yargıya taşıdı.

Kamu çalışanı olduğu için konu hakkında açıklama yapmayan Orhan Güven'in adına açıklamalar yapan avukat Çağrı Arslan, müvekkilinin yetkili satıcı tarafından maddi ve manevi zarara uğratıldığını ifade ederek, "Müvekkilimiz, 2016 yılında yetkili bayisinden almış olduğu aracı satmak istemesi üzerine yapılan ekspertiz raporunda iki parça boyalı olduğu ve bazı yerlerde oynama olduğu gerekçesiyle bize müracaat etti. Söz konusu aracın sıfır alındığı kendisinin hiçbir kazaya karışmadığını ama yine de böyle hasarlar olduğunu bunu da bizim bayiye bildirmemizi istedi. Biz de kendisinin istediği doğrultusunda yetkili bayiye ihtarname çektik. Aracın değiştirilmesi gerektiğini aksi takdirde ayıp oranı kadar indirim yapılması hususunu belirten bir ihtarname çektik. Fakat bayi bizim bu ihtarnamemize cevap vermedi. Biz de bunun üzerine mahkemeye başvurduk, mahkeme süreci devam ediyor. Hem tüketicinin hakkının korunması hakkında kanundan kaynaklı hem borçlar kanunu hem ilgili diğer mevzuatlardan kaynaklı haklarını korunması açısından gerekli hukuki işlemleri başlattık. Bundan sonra mahkeme bilirkişi raporu doğrultusunda bu haklarını kullanması açısından bir karar verecek. Araç 70 bin lira civarında, sıfır kilometre olarak alınmış bir araçtır. Müvekkilinin herhangi bir kazaya karışmadığı gerek sigorta kayıtlarında gerek kasko kayıtlarında hepsi mevcuttur. Müvekkil mağdur olduğunu söylüyor. Bundan sonraki süreçte bu kayıplar da göz önünde bulunarak boyanın miktarının ne olduğunu ne zaman yapıldığı ya da nerelerin oynandığı hususunda bilirkişi raporu tüm gerçekliği ortaya koyacak" diye konuştu.

sivas otomobil hasar kaydı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi