Kocaeli açıklarında göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi battı: Ölü ve kayıplar var

Kocaeli açıklarında göçmenlerin bulunduğu bir balıkçı teknesi alabora oldu. Kazada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi.

Kocaeli açıklarında göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi battı: Ölü ve kayıplar var
Kocaeli açıklarında göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi battı: Ölü ve kayıplar var Kerem Çelik
Bu içerik 360 kez okundu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kocaeli/Kefken açıklarında göçmenleri taşıyn bir balıkçı teknesinin battığı bilgisi yer aldı. Açıklamada, alabora olan tekne sonucu 4 kişinin yaşamını yitirdiği, yapılan kurtarma operasyonunda 38 kişinin kurtarıldığı, 20'e yakın kayıp kişi için de arama operasyonunun sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, 22 Eylül Perşembe yani bugün saat gece 01.35 sıralarında ticari bir gemiden Kefken/Kocaeli 64 deniz mili kuzeyinde göçmenlerin taşıyan bir balıkçı teknesinin yardım yardım çağırısı yaptığı ihbarının ellerine geçtiği belirtildi.

Yardım çağırısı sonrası zaman kaybedilmeden Sahil Güvenlik Komutanlığınca balıkçı teknesinin ve teknede bulunan kişilerin kurtarılması adına, yardım çağrısının yapıldığı kordinatlara bir sahil güvenlik uçağı ve iki sahil güvenlik botunun gönderildiği bilgisi yer verilen açıklamada şöyle denildi: "Bölgede bulunan ticari gemilerle arama kurtarma faaliyetlerine katılmak maksadıyla koordine kurulmuştur. Saat 05.03’te battığı bildirilen düzensiz göçmen teknesine yönelik icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde, saat 05.25’te Sahil Güvenlik uçağı bölgeye intikal etmiş ve 2 adet SAR (Arama Kurtarma) kitini denize atmıştır. Bölgeye saat 05.38’te intikal eden sahil güvenlik botu tarafından denizden 22, ticari gemiler tarafından 16 olmak üzere toplam 38 kazazede ilk aşamada sağ olarak kurtarılmış, müteakiben 4 cansız beden denizden alınmıştır. Yaklaşık 15-20 kayıp düzensiz göçmenin aranması faaliyetlerine devam edilmektedir. Arama kurtarma faaliyetlerine destek sağlamak maksadıyla görevlendirilen; 1 sahil güvenlik uçağı, 1 helikopterli sahil güvenlik korveti, 2 Sahil Güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 1 uçak, 1 helikopter ve 2 karakol gemisi ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı 1 kurtarma botu bölgeye intikalde olup, 5 ticari gemi arama kurtarma faaliyetlerine iştirak etmektedir."

Kocaeli Sahil Güvenlik Komutanlığı tekne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi