Eş durumundan tayin isteyen öğretmenlerin artık hizmet puanına bakılmayacak!

Eş durumundan tayin isteyip hizmet puanı yetersiz olduğu için üzülen öğretmenlere Danıştay'dan müjdeli haber geldi. Danıştay'ın kararına göre bundan sonra eş durumundan istenilen tayinlerde hizmet puanı şartı aranmayacak.

Eş durumundan tayin isteyen öğretmenlerin artık hizmet puanına bakılmayacak!
Eş durumundan tayin isteyen öğretmenlerin artık hizmet puanına bakılmayacak! Kerem Çelik
Bu içerik 1566 kez okundu.

Her yıl binlerde öğretmen aile yapısının bozulmaması adına aynı evde yaşayabilmek için tayin istiyordu. Ancak bu öğretmenlerde çok azı eşinin bulunduğu kentte gidebiliyordu. Bunun nedeni ise hizmet puanının düşük olmasıydı. Danıştay'ın verdiği karara göre, artık eş durumundan tayin isteyecek öğretmenlerin hizmet puanına bakılmayacak.

Öğretmenlere hizmet puanı aranmaksızın eş durumun tayin isteyebilme hakkınınn önünü açan kişi ise Diyarbakır'a bağlı Ergani ilçesi sınırlarında bulunan Haniköyü İlköğretim Okulu'nda okul öncesi öğretmeni olarak eğitim veren bir öğretmen oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü personeli olan ve Başkent Ankara'ya tayini çıkan eşinin yanına gidebilmek için 2012 yılının Ağustos ayında tayin isteyen okul öncesi öğretmeni, hizmet puanı yetersiz olduğu için Ankara'ya öğretmen olarak tayin olamadı. Bu durum üzerine öğretmenliği bırakıp memuriyete geçen öğretmen Ankara'da çalışmaya başladı. 2013 yılı Şubat ayında yeniden öğretmenliğe geçmek için yaptığı tayin başvurusunda yine hizmet puanı yetersi olduğu için şok yaşayan öğretmen yargı yoluyla bu sorunu çözüme kavuşturmak istedi. Öğretmenin açtığı dava Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından reddildi. Ancak mücadelesinin peşini bırakmayan öğretmen bu kez de Danıştay'a başvurdu.

HİZMET PUAN ŞARTI ARANARAK BAŞVURUNUN KABUL EDİMEMESİ TALİMATNAME KARARINA AYKIRI

 

Öğretmenin başvurusunu inceleyen Danıştay 2. Dairesi Başkanlığı Ankara'da görev yapan eşi nedeniyle 2013 yılının Şubat ayı tayin döneminde yapılan başvurunun norm fazlası ya da hizmet puanı şartı aranmaksızın kabul edilmesi yönünde karar verdi. Başvuru yapan öğretmenin yer değişikliği isteğinin reddedilmesi, hizmet puanı şartı aranarak başvurusunun kabul edimemesinin belirtilen talimatname kararına aykırılık gösterdiği kaydedildi.

Kamu görevlilerinin verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir biçimde çalıştırılmasının kamu yararına daha uygun olduğunun altını çizen Danıştay 2. Dairesi Başkanlığı'nın kararı şöyle:

"Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğin 9. maddesinde, öğrenim ve uzmanlığın yer değiştirme suretiyle atamalarda gözönünde bulundurulması gereken temel ilkelerden olduğu ortadadır. Kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir biçimde çalıştırılmalarının kamu yararına daha uygun düştüğü ve kamu hizmetinden beklenen faydanın da bu sayede arttığı anlaşılmaktadır. Kamu görevlilerinin, gördüğü eğitime uygun alanda çalışması sayesinde maddi ve manevi varlığının gelişmesini daha iyi tamamlayabileceği, toplumun temeli olan ailenin korunması ve refahı için Devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınması Anayasal bir yükümlülük olduğu hususları birlikte dikkate alınmalıdır. Bu durumda davacının eş mazeretine dayalı olarak yaptığı atanma isteminin 'hizmet puanının yeterli olmaması' nedeniyle reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolunda hüküm kuran Ankara 1. İdare Mahkemesi kararında yasal isabet bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulüyle, Ankara 1. İdare Mahkemesi'nce verilen kararın bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın adı geçen mahkemeye gönderilmesine oy çokluğuyla karar verildi".

öğretmen tayin hizmet puanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi