RTÜK: Aile dostu dizi ve filmlere teşvik vereceğiz

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, aile yapısının toplumun temel direği olduğunu ve bunu korumak için öz verili bir çalışma içinde olduklarını belirterek, 2018 yılında Aile dostu dizi, film ve yapımlara teşvik vereceklerini söyledi.

RTÜK: Aile dostu dizi ve filmlere teşvik vereceğiz
RTÜK: Aile dostu dizi ve filmlere teşvik vereceğiz Kerem Çelik
Bu içerik 380 kez okundu.

Aile yapısının korunması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını ve sorumluluklarının farkında olduklarını söyleyen Başkan İlhan Yerlikaya, 690 KHK yapılan  değişiklikle aile, çocuk dostu yapımların, film ve dizilerin teşvik edilmesine karar verildiğini ifade etti. 

Teşvik çalışmalarının ayrıntılarını tayin etmek için Bakanlıkla ortak bir alt kurul oluşturulduğunu kaydeden İlhan Yerlikaya, geçtiğimiz hafta icra edilen çalışmalarla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile bir görüşme yaptıklarını söyledi.

YAYINCI KURULUŞLARA DESTEK SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Teşvik uygulamasıyla ilgili ilerleyen günlerde müjdeyi vermek istediklerini belirten Yerlikaya, teşviki bütçelerine de koyduklarının altını çizdi. Yayıncı kuruluşlara az da olsa destek sağlamak istediklerine vurgu yapan Yerlikaya, dizi ve filmlerin aile dostu olmasını talep ediyorsak üstümüze düşen görevler yerine getirmeleri gerektiğini kaydetti.

Yayıncı kuruluşlardan marifetli ve güzel şeyler olmasını bekliyorsak talep etmemiz gerekiyor diyen Yerlikaya, bu durumda da kuruluşları maddi manevi teşvik etme zorunlulukları olduğunu söyledi. Küçük çaplı ödüllerin bile oyuncuyu ya da film yapımcısını mutlu ve motive edeceğine değinen Yerlikaya, bu konuda da çalışmalara kısa sürede başlayacaklarını kaydetti.

AİLE DOSTU YAPIMLARA 2018'DE TEŞVİK VERİLMEYE BAŞLANACAK

Teşvik çalışmasına yönelik yasal enfrastrüktürün de oluştuğunu belirten İlhan Yerlikaya, konuşmasına şöyle devam etti:

"Dolayısıyla uygulamanın hayata geçirilmesi için önümüzde çok fazla engel kalmadığını düşünüyorum. İnşallah 2018 yılı içerisinde teşvik verilmesine başlayacağız. Bütçemize koyuyoruz. Önce ilkeleri belirleyeceğiz. Bakanlığımızla aile dostu dizilerin, filmlerin, yapımların hangi ilkelere göre belirleneceğini görüşüyoruz. Alınacak ilke kararları sonrasında da bu tür dizi, film ve yapımlara destek vermeyi düşünüyoruz."

AİLE YAPISINI KORUMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Aile yapısının ortadan kalkması halinde toplumda her şey ortadan kalkacağı görüşünü savunan Yerlikaya, Aile yapısı toplumumuzun temel direği olduğunu ve bu yapının çok iyi korunması gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde bir TV kanalında eş değişikliğiyle ilgili programa denk geldiğini belirten Yerlikaya, bu TV kanalına en ağır cezanın verildiğini söyledi. Aile yapısının korunması adına RTÜK olarak hassas olduklarını ve gerekenleri yaptıklarını aktaran Yerlikaya, aile yapımızın yüzyıllardır sağlam kalmayı başardığını ve bundan sonra da sağlam kalması için çalışacaklarını, ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

RTÜK İlhan Yerlikaya KHK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi