Yarım Gün Çalışma İçin Başvuru Süresi Yarın Bitiyor

Annelere maaştan kesinti yapılmadan yarım gün çalışma desteğini sağlayan kanundan faydalanmak isteyenlerin İŞKUR'a yarın gün sonuna kadar müracaat etmeleri gerekiyor.

Yarım Gün Çalışma İçin Başvuru Süresi Yarın Bitiyor
Yarım Gün Çalışma İçin Başvuru Süresi Yarın Bitiyor admin
Bu içerik 469 kez okundu.

Çalışan kadınların doğumdan sonra maaşından kesinti yapılmadan yarım gün çalışma olanağı veren kanun kapsamında düzenlemeyi aktifleştiren İŞKUR'a yarım çalışma ödeneği başvuru için yarın son gün. 22 Ağustos'ta kurum tarafından şartları açıklanan annelere yarım gün çalışma yasasından faydalanmak için başvuru yapacaklara 1 aylık süre tanınmıştı.

Çalışan anneye yarım gün çalışma yasası Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. SGK, Maliye, Hazine ve İŞKUR'un onayladığıve yaklaşık bir ay önce ayrıntıları açıklanan yasa kapsamına giren annelerin İŞKUR'a başvuru yapmaları gerekiyor. 

Yarım gün çalışma yasasının ayrıntıları

Çocuk sayısına göre 10 bin 665 liraya kadar sağlanacak anneye yarım gün çalışma ödeneği bulunuyor.

Yasaya göre ilk çocuk için 60 gün yarım gün çalışma, ikinci çocukta 120 gün yarım gün çalışma ile üç ve üzeri doğumlar için 180 gün yarım gün çalışma hakkı veriliyor ve maaştan yapılan kesinti İŞKUR ödenekleri arasına girmiş oluyor. 

İŞKUR sigortalı çalışan annelere iş yerinde yapılan kesinti ödeneğini asgari ücret üzerinden belirleyerek verecek. Kişinin sağlık ve emeklilik primleri ise hem çalıştıkları işletme hem de İşkur tarafından ödenecek.

İŞKUR yarım gün çalışma ödeneği ne kadar?

Çalıştığı yer dışında 2 ay süreli yarım gün çalışma hakkı kazanan anneye İşkur’dan 3 bin 555 lira, 4 aylık yarım gün çalışma hakkı kazanan anneye 7 bin 110 lira,yaklaşık 5 aylık süreye denk gelen 180 gün yarım çalışma hakkı olan anneye ise 10 bin 665 lira ödenek sağlanacak.  

İkiz veya üçüz doğum yapan annelerde süreler birer ay daha uzatılıyor.

Evlat edinen anne babalar için yarım gün çalışma koşulları

Evlat edinen anne babalar için yasadan yararlanma durumu evlat edinilen çocuğun yaşına göre değişiyor. Sigortalı kadın veya erkek çalışan 3 yaşından küçük ve engelli çocuk evlat edinirlerse yarım gün çalışma hakları 1 yıl geçerli oluyor. İŞKUR ödeneği ise yaklaşık 21 bin 330 lira oluyor.   

 

yarım gün çalışma İŞKUR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi