Çavuşoğlu: Erbil ile Bağdat arasında arabuluculuk yapabiliriz

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erbil yönetimi ile Bağdat yönetimi arasında arabuluculuk rolünü üstlenmekten çekinmeyeceklerini ve IKBY'nin haklarının çiğnenmemesi için garantör olmaktan kaçmayacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu: Erbil ile Bağdat arasında arabuluculuk yapabiliriz
Çavuşoğlu: Erbil ile Bağdat arasında arabuluculuk yapabiliriz Kerem Çelik
Bu içerik 408 kez okundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık için halk oylamasına gitmeyi planıyla ilgili Al-Monitor’e konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erbil yönetiminin bu tutumunun Irak Devletinin Anayasası'yla örtüşmediğini belirtti. Hayata geçirilmek istene halk oylamasından kendilerine rahatsızlık verdiğinin altını çizen Çavuşoğlu, halk oylamasının ertelenmesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) etkili olacağı görüşünü savundu.

REFERANDUMUN IKBY'E BİR KATKISI OLMAZ

IKBY'nin planladığı halk oylamasının hatadan başka bir şey olmadığını belirten Çavuşoğlu, planlanan halk oylamasınının Kürt bölgesi adına bir fayda sağlamayacağı gibi, güvenliğine de katkı sağlamayacağına vurgu yaptı.

GARANTÖR OLMAKTAN KAÇINMAYIZ

Irak yönetimi ile IKBY arasında arabuluculuk görevini üstlenmekten çekinmeyeceklerini Türkiye ve Erbil yönetiminin belirleyeceği ülkelerle bu işi en iyi şekilde yapabileceklerini dile getiren Çavuşoğlu, IKBY'nin haklarının garantörü olmaktan da kaçmayacaklarını, hatta Ankara'nın yardım için gerekli olan her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirtti.

TÜRK ŞİRKETLERİNE ÖDEME YAPAMIYORLAR

Açıklamalarında IKBY'nin ekonomik durumu hakkında da bilgi veren Mevlüt Çavuşoğlu, Erbil yönetiminin ekonomik krizle mücadele ettiğini ve bu sebepten Türk şirketlerine ödeme yapmakta zorlandıklarını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Mevlüt Çavuşoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor