Ayakkabı Üretiminin Kritik İşçileri Sayacılar İş Bırakmaya Devam Ediyor

Ayakkabı üreticilerinden hakedişlerini tam anlamıyla alamadıklarını düşünen sayacılar iş bırakma eylemlerine devam ediyor. Konu hakkında İstanbul Sayacılar Odası Başkanı Muharrem Kökoğlu “Ürettiğimiz sayanın hakkını alamıyoruz” şeklinde konuştu.

Ayakkabı Üretiminin Kritik İşçileri Sayacılar İş Bırakmaya Devam Ediyor
Ayakkabı Üretiminin Kritik İşçileri Sayacılar İş Bırakmaya Devam Ediyor Orkun
Bu içerik 504 kez okundu.

 

Sayacıların iş bırakması, bütün gözleri ayakkabı üreticilerine çevirdi. Hakettiklerinden çok az ücret aldıklarını belirten sayacılar birlikte karar alarak iş bıraktılar. Konu hakkında İstanbul Sayacılar Odası Başkanı Muharrem Kökoğlu, açıklama yaparak “Biz zanaatkarız, emekçiyiz ama bugün ürettiğimiz sayanın hakkını alamıyoruz. 300 - 400 lira etiketle satılan ayakkabıları 6 liraya dikiyoruz. Bunun karşılığı bu değil. Ceplerimiz boş. Binlerce esnafımız, ustalarımız zor durumda. Mesleğimiz bitti bitecek, yarın ayakkabı dikecek sayacı bulamayacaklar. Buna bir çözüm bulunması lazım” dedi.

"KİMSE DİYALOĞA GEÇMEDİ"

Üretimde istenen farkın çok olduğunu belirten Kökoğlu, açıklamasının devamında bundan yaklaşık 40 gün önce işi bırakmaya yönelik adımlar atacaklarını bildirdiklerini ifade ederek uzlaşma süresi tanıdıklarını belirtti; fakat bu süreçte kendileri ile ilgilenen herhangi bir yetkilinin olmadığını belirten Kökoğlu, kendilerine yönelik olarak “Bunlar birleşemez” diye düşündüklerini hatırlattı. Aldıkları karar ile işi bıraktıklarını belirten Kökoğlu, eylemin Türkiye’nin dört bir yanına yayıldığını söyleyerek Adana’da başlayan iş bırakmaların Konya’ya kadar ilerlediğini kaydetti. Dün gün içerisinde Gaziantep’ten de benzer bir girişim gelince Kayseri, İzmir, Denizli, Malatya ve Kahramanmaraş’daki sayacıların da artık haklarını aramak için faaliyetlere geçtiğini belirtti.

sayacılar iş bırakma eylem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi