MEB Bakanı İsmet Yılmaz: Bu sene TEOG yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kamuoyunda en çok tartışılan konulardan birisi olan TEOG tartışmasına son noktayı koydu. Bakan Yılmaz, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında bu yıl TEOG'un yapılmayacağını söyledi.

MEB Bakanı İsmet Yılmaz: Bu sene TEOG yapılmayacak
MEB Bakanı İsmet Yılmaz: Bu sene TEOG yapılmayacak Kerem Çelik
Bu içerik 380 kez okundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından başlayan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının akıbeti konusundaki tartışmalara dün Başbakan Binali Yıldırım'da açıklık getirmişti. TEOG uygulanmaması yönünde düşüncelerini bildiren Başbakan Yıldırım, her öğrencinin istediği alanı seçme özgürlüğünün olduğunu çizmişti. Hükümetin en üst makamlarının bu görüşlerinin ardından TEOG'un akıbeti ne olacak diye tartışılırken, tüm bu tartışmaları ve kafalardaki soru işeretlerini MEB Bakanı İsmet Yılmaz kaldırdı. Basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştiren Bakan Yılmaz, TEOG'un kaldırıldığını dile getirdi.
 
TEOG'un kaldırılmasının Türkiye'nin önünü açan bir gelişme olarak değerlendiren İsmet Yılmaz, sınav stresine giren öğrencileri bu kaygıdan kurtarmak ve çocukluklarını daha güzel ve dolu dolu yaşabilmeleri adına bu kararı aldıklarını belirtti. Son dönemlerde ETÜT merkezleri sayısında yaşanan artışları da TEOG'la ilişkilendiren Bakan Yılmaz şunları söyledi: "Evladının yarış atı konumuna girmesini hangi aile ister? Biraz sevin, biraz sayın... Son sözümüz şu. Bize güvenin. Niyetimiz halis, Türkiye'yi hep beraber 21'nci yüzyıla taşıyacağız."
 
HİÇ KİMSE KAYGILANMASIN
 
Bir basın mensubunun kendisine yönelttiği  "Bu sene TEOG sınavı yapılacak mı?" içtenlikle cevap veren Bakan Yılmaz, TEOG'un kesin olarak kaldırıldığını söyledi. Yeni sistem hakkında çalışmalarını sürdürdüklerini ve tamamlanır tamamlanmaz millete sunacaklarını ifade eden İsmet Yılmaz, yeni sistemizi kısaca hiç kimsenin kaygılanmasına gerek yok sözleriyle özetledi.
 
MEB, TEOG'un kaldırılmasının ardından liseye geçişte uygulanacak yeni sistem için bir çalışma grubu oluşturdu. Hayata geçirilmesi planlanan yeni sistemi değerlermek üzere bu hafta özel okul temsilcileri ile Bakanlık adına görevli yetkililerin bir toplantı gerçekleştireceği kaydedildi.
 
TEOG'un kaldırılmasına ilişkin bir açıkmada Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal'dan geldi. TEOG'un kesin olarak kalktığını ve yeni sistemi beklediklerini dile getiren Nurullah Dal,   "Bazı okullar  kendi yapacakları sınavla öğrenci alacak. Bunu da biliyoruz. Söz konusu sınav da  bakanlık tarafından hazırlanacak.  Yarın taslak bir metnin çıkmasını bekliyoruz." dedi.
TEOG MEB İsmet Yılmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi