TFF Yabancı Kuralında Değişikliğe Gidiyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bir süredir kamuoyunu meşgul eden Spor Toto Süper Lig'de uygulanan sınırsız yabancı futbolcu uygulamasına yeniden kısıtlama getirmek istiyor.

TFF Yabancı Kuralında Değişikliğe Gidiyor
TFF Yabancı Kuralında Değişikliğe Gidiyor Kerem Çelik
Bu içerik 357 kez okundu.

Süper Lig kulüplerinin Avrupa'daki rakipleriyle adil yarışabilmesi için hayata geçirilen sınırsız yabancı futbolcu uygulaması son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündemine gelmişti. Milli Takkımı olumsuz etkilediğini düşünen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin olarak "Futbolda özellikle yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı, A Milli Takım'a yansıması." açıklamalarında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları üzerine harekete geçene TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve ekibi, kademeli olarak yabancı kuralına kısıtlama getirmek için kolları sıvadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından konuyu bir an önce çözüme kavuşturmak isteyen TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği ile bir araya gelecek. Taraflar arasında yapılacak görüşmelerde yabancı sınırı ve altyapıdan oyuncu bulundurma zorunluluğu ele alınacak.

Yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi öngörülen toplantıda sınırsız yabancı futbolcu uygulamasının kademeli olarak düşürülmesi ve kadroya  altyapıdan dahil edilen oyuncu sayısının da arttırılması görüşmenin ana maddelerinden olacak.

Alaçatı'da karıştığı kavganın ardından görevine son verilen Fatih Terim'in ardından göreve getirilen Rumen teknik adam Mircea Lucescu'dan da bu doğrultuda detaylı bir rapor hazırlanması istendiği kaydedildi.

Süper Lig kulüpleri için uygulanan sınırsız yabancı futbolcu kuralına göre takımlar kadrolarında 14 yerli ve 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyorlar. Sınırsız yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilen kulüpler 21 kişilik maç kadrosuna ise en az 9 yerli futbolcuyu almak zorunda. Süper Lig kulüpleri mevcut kurala göre sahaya 11 yabancı futbolcuyla da çıkabiliyor.
.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yabancı kuralı açıklaması:

"Kulüplerimizle konuşarak bir yere vardırmamız lazım. Futbolda özellikle yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı, A Milli Takım'a yansıması. Kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Oynatsın ama bu kadar fazla değil. Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli oyuncu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Gereğinden fazla."

TFF yabancı kuralı Süper Lig
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun