Su Şişelerinin Plastiğinde Bile Bulunan 'BPA' İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor!

Günlük yaşamın her alanında temasta bulunduğumuz plastik ürünlerin insan vücuduna zararları ele alındı. Prof. Dr. Ziya Mocan tarafından yapılan uyarıda plastikten uzak durulması gerektiği, sebepleri ile birlikte belirtildi.

Su Şişelerinin Plastiğinde Bile Bulunan 'BPA' İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor!
Su Şişelerinin Plastiğinde Bile Bulunan 'BPA' İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor! Orkun
Bu içerik 698 kez okundu.

 

Neredeyse her insanın günlük yaşamında temasa geçtiği plastik maddeler, yiyecek kaplarında, su kaplarında, telefon kılıflarında vs. her yerde bulunuyor. Peki bu plastik maddeler ne kadar sağlıklı?

Konu hakkında önemli açıklamalar yapan Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Profesör Doktor Ziya Mocan, BPA olarak adlandırılan Bisifenol-A maddesinin, herhangi bir şekilde çıplak gözle görülmediğini belirterek, insan vücuduna etkisinin olumsuz yönde olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Mocan, bu maddenin su içerisinde herhangi bir bulanıklık yaratmadığını ve bu yüzden anlaşılmasının zor olduğunu kaydetti.

UZMANLAR UYARIYOR

BPA (Bisifenol-A) konusunda önemli tavsiye ve uyarılar veren Prof. Dr. Ziya Mocan “BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda alerjik hastalıklar, büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor. Polikarbondan üretilmiş plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi; prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıklarına, karaciğerde enzim bozukluklarına ve diyabet rahatsızlıklarına sebep oluyor. Polikarbonat, biberonlarla beslenen çocukları, erken cinsel olgunlaşmaya maruz bırakıyor, sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Çünkü BPA maddesi, vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor. Erişkinlerde ise özellikle göğüs kanseri riski oluşturuyor.” dedi.

plastik bpa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun