Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Kerkükle İlgili Gelişmelere Sessiz Kalmayız"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü kalın, Kuzey Irak’taki gelişmeler hakkında açıklama yaparak “Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Kerkükle ilgili gelişmelere sessiz kalmayız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın:
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Orkun
Bu içerik 296 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak’taki referandum gündemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, karardan bir an önce dönülmesi gerektiğini, karadan dönülmemesi durumunda yalnız kalacak bölge için tek desteğin israil'den geldiğini başka hiç bir ülkenin kararı onaylamadığını belirterek Bağdat bölgesinin kararının da bu kapsamda önemli olduğuna dikkat çekti.

Erbil'in kararına tepkisiz kalınmayacağının altını çizen Kalın, Irak'ın toprak bütünlüğünü koruması çerçevesinde iki bölge yönetimleri arasında bir çözüme gidilmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"HER TÜRLÜ ADIMA KARŞIYIZ"

“Kerkük'ün demografik yapısını değiştirecek her türlü adıma karşıyız. Bizim çağrımız, bu referandum kararından derhal vazgeçmeleri ve Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik adımların atılması olacaktır. Kuzey Irak ile iyi ilişkiler içinde olduk ama bunu baltalayacak adımlardan uzak durmaları gerekiyor. Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi de kabul edilemez. Her türlü adıma karşı olduğumuzu ve sessiz kalmayacağımızı da ifade etmek isteriz.Hem Irak'ın bütünüyle hem Bağdat hem Erbil ile iyi ilişkiler içerisinde olduk. Bunu da muhafaza etmek arzusundayız. Ama bir referandum kararının mutlaka ve mutlaka sonuçları olacaktır. Dolayısıyla Erbil'den beklentimiz bu uyarımıza kulak kabartmalarıdır.”

kerkük ibrahim kalın kuzey ırak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun