Aort Cerrahi Müdahale Gerektirmeden de Tedavi Edilebilir

Kalpten uzanan atardamarların en önemlisi olan aort konusunda oluşan hastalıklara cerrahisiz çözüm bulunabileceği belirtildi. İlerleyen teknoloji ile birlikte vücudun önemli bir bölümü olan aort hastalığının alternatif yollarla çözülebileceği kaydedildi.

Aort Cerrahi Müdahale Gerektirmeden de Tedavi Edilebilir
Aort Cerrahi Müdahale Gerektirmeden de Tedavi Edilebilir Orkun
Bu içerik 654 kez okundu.

 

Aort hastalığına sahip olan kişilerin ilk başta şikayetçi olmadıkları belirtilirken, hastalık son seviyeye geldiğinde hastaneye başvurulduğu ifade edildi. Böylece hastaların tedavi sürecinin olumsuz etkilendiği belirtilirken, konu hakkında çeşitli tavsiyeler veren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Emre Altekin, bu hastalığın cerrahi operasyona gerek kalmadan da tedavi edilebileceğini kaydetti.

VÜCUTTAKİ GÖREVİ

Aort kapağının vücuttaki görevinden bahseden Doç. Dr. Altekin “Aort kapağı; vücuda kan pompalayan kalbin sol karıncığı (sol ventrikül) ile kalpten çıkan ana atardamar (aort) arasındaki kapakçıktır. Vücuda kanı pompalayan kalp ile ana atardamar aort arasında bulunan aort kapağında ilerleyen yaşlarda bozulma-kireçlenme nedeniyle kapakta oluşan darlık ve kapak hareketlerinde oluşan azalma nedeniyle aort kapak darlığı meydana gelir.” diyerek herhangi bir probleme sahip olmayan kişilerde aort kapak bölümlerinin 3 ile 4 santimetre kare olduğunu belirtti.

YAŞ ORTALAMASI ARTTIKÇA HASTALIK DA ARTIYOR

“Doğumsal, yapısal bir bozukluk veya romatizmal kalp hastalığı varlığında aort darlığı genç yaşlarda görülebilir. Genel olarak bakıldığında ise hastalığın görülme sıklığı 70’li yaşlar ve üstünde artmaktadır. Bu yaşın üstündeki bireylerin yaklaşık yüzde 30’unda çeşitli derecelerde aort kapak darlığı mevcuttur.” diyen Altekin, yaş ortalamasının arttıkça bu hastalığın da görülme şansının yükseldiğine dikkat çekti.

CERRAHİ OPERASYONA İHTİYAÇ YOK

Aort hastalığı konusunda TAVİ tedavisinin herhangi bir cerrahi operasyona gerek duyulmadığını belirten Altekin “Bu alternatif yöntem, ileri yaşa bağlı oluşan kalp kapak yapısının bozulması ve kireçlenmesi nedeniyle oluşan ciddi aort darlığı (dejeneratif aort darlığı) olan hastalara uygulanabilmektedir. TAVİ yöntemi öncelikle, cerrahi olarak kapak takılması için açık ameliyat olamayacak veya açık ameliyat riski yüksek olan hastalarda uygulanmaktadır. Bunun dışında açık ameliyat için herhangi bir engeli olan hastalarda da bu yöntem uygulanabilmektedir.” şeklinde konuştu.

aort ameliyat cerrah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun