Türk Profesör'den Hükümete "Lyme ile İlgili Bir Eylem Planı Hazırlamalı" Uyarısı

Son zamanlarda Türkiye’de gündeme gelen Lyme hastalığının ülkemizde ortalama 10 milyon insanı etkilediği belirtildi. Vücuda kene ısırması yoluyla bulaşan lyme ile ilgili olarak Biyolog Prof. Dr Barbaros Çetin salgın konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Türk Profesör'den Hükümete
Türk Profesör'den Hükümete Orkun
Bu içerik 4419 kez okundu.

 

İnsanlara kene ısırması sonucunda bulaştığı tespit edilen lyme hastalığı ile ilgili önemli bilgiler verildi. Türkiye’de 10 milyon insanda bu hastalığa yol açan bakterilerin bulunduğu belirtilirken, bunun yanı sıra Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu’na (ILADS) bağlı olarak görev alan Biyolog Prof. Dr Barbaros Çetin “TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu acilen Lyme ile ilgili bir eylem planı hazırlamalı” diyerek Türkiye hükumetini ilgili hastalık konusunda duyarlı olmaya davet etti.

"DÜNYA AYAKTA"

Lyme hastalığı ile ilgili kurulan en büyük topluluk olan Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu, hastalığın belirtisi ve tedavisi konusunda çalışmalarına devam ediyor. Topluluk tarafından kurulan komitede yer alan Biyolog Prof. Dr Barbaros Çetin “Yeni salgın için dünya ayakta, Dünya Sağlık Örgütü Kurulu'na birkaç ay içerisinde sunulacak ICD11 Borreliyoz kodu kabul edildiğinde Birleşmiş milletlere üye tüm ülke hükümetleri bu kodda yer alacak hükümleri yerine getirmek zorunda” diye konşarak hastalığa dikkat çekti.

KONFERANSA DAVET EDİLEN TEK TÜRK

Geçmişte ilgili hastalık konusunda birçok çalışması bulunan Prof. Dr. Çetin, Fransa’da gerçekleştirilen 7. Avrupa Konferansı’nın işlediği “Lyme Hastalığı ve onun Ko-Enfeksiyonları” konulu organizasyona davet edilmişti. Kendisine yapılan bu davet Prof. Dr. Çetin’e, konferansa çağrılan tek Türk olma ünvanını kazandırdı.

BİRÇOK HASTALIĞI TAKLİT EDEBİLİYOR

Lyme’ın birbiri ile alakası olan ve olmayan hastalıkları birebir taklit ettiği belirtilirken bu hastalıkların toplam sayısının 350’yi geçtiği belirtildi. Dünya çapında yaklaşık olarak 117 ülkede bu vakaların yaşandığı belirtilirken bu kapsamdaki veriler Dünya Sağlık Örgütü tarafından doğrulanmıştı.

KOMİTEDE YER ALAN PROF. DR. ÇETİN'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Hastalığa karşı kurulan Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu’nun belirlediği komiteye seçilen Prof. Dr. Çetin “Bu komite ile dünya sağlık örgütünün (WHO) Lyme ile ilgili mevcut ICD10 kodunu, ICD11 Borreliyoz koduna almak için çalışmalara başladık.” diyerek çalışmaları ile ilgili ön bilgi aktardı. Açıklamalarına devam eden Çetin “Çünkü mevcut kod artık dünya çapında salgın hale gelen Lyme Borreliyoz hastalığı ile ilgli hastaların tanı alması ve tedavi olmaları konularındaki ihtiyaçları hiç karşılamamaktadır. Bu yeni kodun hazırlanmasında ki hedeflerden bazıları; tedaviye en kolay ve en ekonomik şekilde ulaşabilmek, erken teşhis edildiğinde tedavi ucuz ve kolay olduğu için hem kamuoyunu, hem de tıp çevrelerini bilinçlendirmek, güncel ulusal tedavi protokolü hazırlama ve hükümetlerin alması gereken acil önlemler olmak üzere toplam 20 başlıkta toplandı” diyerek lyme hastalığının tanısı ve tedavisi konusunda izlenilen yol ile ilgili kritik bilgiler aktardı.

lyme kene lyme hastalığı prof. dr. barbaros çetin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun