Tire İncirinin Tünelde Kurutularak Kalitesi Artırılacak

İzmir’in Tire ilçesinde üretilen incir hakkında yürütülen ‘Tire'nin Organik İncirlerini Tünelde Kurutuyoruz, Kalitesini Koruyoruz Projesi’, bölgede yetiştirilen organik ürünün değerine değer katmayı amaçlıyor.

Tire İncirinin Tünelde Kurutularak Kalitesi Artırılacak
Tire İncirinin Tünelde Kurutularak Kalitesi Artırılacak Orkun
Bu içerik 354 kez okundu.

 

İzmir’in Tire ilçesine bağlı Musalar, Başköy, Somak ve Akmescit mahalleleri kapsamında yürütülen ve Tire incirinin değerinin bilinmesi ve artırılması amacıyla devam edilen “Tire'nin Organik İncirlerini Tünelde Kurutuyoruz, Kalitesini Koruyoruz Projesi” hakkında önemli açıklamalar yapıldı.

AMAÇ KALİTEYİ ARTIRMAK

Bu proje ile amaç, bölgede üretilen organik ve kaliteli incirin piyasadaki değerini ve önemini artırmak.

Proje, Başköy Mahallesi’nde düzenlenen bir tanıtım organizasyonu ile halka sunuldu. Burada açıklama yapan Tire Kaymakamı hasan Tanrıseven, bulundukları bölgenin çok önemli bir ürünü olduğunu belirttiği Tire incirinin ekonomiye çok büyük katkıları olduğunu ifade ederek “Tünelde kurutma projesini yürekten destekliyorum, çünkü bu proje sayesinde üreticilerimiz daha fazla para kazanabilecek.” şeklinde konuştu.

YAYGINLAŞTIRILMASI GEREK

Projenin sadece belirtilen mahallelerinde değil, bu incirin üretildiği tüm bölgelerde yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Tanrıseven “İzmir ilinde en fazla incir üreten ilçe Tire'dir” dedi.

"İZMİR'DE EN FAZLA İNCİR ÜRETEN İLÇEYİZ"

Tire’nin mevcut incir potansiyelinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Tarım Müdürü Mutlu Tıraş da “İlçemizde verimli ağaç sayısı 456 bin civarında. Bu sayı ile İzmir'de en fazla incir üreten ilçeyiz.” şeklinde konuştu.

tire inciri izmir organik incir tünelde kurutma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun