"Kanser Hastalığı Kimsenin Şu Anda Aklına Gelmeyen Basit Bir Yolla Çözülecek"

Kanser hakkında geniş çaplı araştırmaların yer aldığı Avrupa Onkoloji Kongresi İspanya’da gerçekleşti. Kongrede kanser tedavisi için birçok alternatif yollar olduğu belirtilerek önemli açıklamalar yapıldı.

Orkun
Bu içerik 3653 kez okundu.

 

Kongreye katılan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Üstün, yaptığı açıklamada kanserin çözümünün önümüzdeki yıllarda çok basit bir şekilde çözüleceğine işaret ederek, belki şu an burnumuzun dibinde olmasına rağmen henüz bunun keşfedilemediğini şu sözlerle ifade etti "Bana öyle geliyor ki bu iş kimsenin şu anda aklına gelmeyen, basit bir yolla çözülecek. Bu birkaç yıl sonra da olabilir, 50 ya da 200 yıl sonra da. Belki kanserin de çözümü hepimizin önünde ama şu anda göremiyoruz"

Avrupa Onkoloji Kongresi bu yıl İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleşti. 8 Eylül ile 12 Eylül arasında yapılan kongreye dünya çapında toplam 23 bin uzman katılarak bu geniş çaplı kongereye şahitlik etti.

"KEMOTERAPİ HALA KULLANILIYOR"

Kanser tedavileri için bütün hücrelerin yenilenmesi adına yapılan ‘kemoterapi’ uygulandığını belirten Doç. Dr. Hasan Üstün, kemoterapi yönteminin hala aktif bir şekilde kullanıldığını ifade ederek bunun yanı sıra birçok ilacın da tedavide rolü olduğunun altını çizdi.

Kanser tanısı olan birçok hastaya az bir süre biçilmesine rağmen mevcut tedavi yöntemleri ile bu sürenin uzatılabildiğini belirten Üstün “7-8 aylık ömrü olan bir hasta hedefe yönelik tedavilerle şimdi 5 yıla kadar yaşatılıyor” dedi.

Yaş arttıkça kanser riskinin de buna bağlı olarak artış gösterdiğini kaydeden Üstün "Artık kanser daha erken tanınmaya başlandı ve bu da tedaviyi daha etkili hale getiriyor. Ayrıca dünyada toplum bilincinin artması, sağlıklı beslenmenin önem kazanması, sigara gibi kansere neden olan başlıca faktörlerin düşürülmesi ve gelişen bilim, kanser vakalarını azaltacaktır ama diğer yandan unutmayalım ki dünyada yaşam yaşı da yükseliyor. Kansere en çok etki eden yaştır. Yaş artıkça kanser riski de artıyor." dedi.

DOÇ. DR. HASAN ÜSTÜN KİMDİR?

Şu anda Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde Tıbbi Onkoloji bölümünde görev  yapan Doç. Dr. Hasan Üstün, daha öncesinde Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi, Eskişehir Osmangazi Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı, Eskilstuna Eğitim Hastanesi Onkoloji Bölümü Eskilstuna / İsveç, Karolinska Üniversitesi Onkoloji Bölümü Stokholm / İsveç, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde görev aldı. 

kanser kanser tedavisi kemoterapi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
e     2017-09-13 Kanser hastalarına bazı yerlerde gerekli ilgi gösterilmiyor acaba neden
Abdülaziz     2017-09-13 Limon kabuğu ekstresi ile .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun