Çürüklere Son: Aspirinli Diş Tedavisi Mümkün Olabilir

Aspirinin dişler üzerindeki yeni bir etkisi ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre aspirinde dişte çürümeyi oluşturacak maddeleri yok ederek çürümeleri engelliyor.

Çürüklere Son: Aspirinli Diş Tedavisi Mümkün Olabilir
Çürüklere Son: Aspirinli Diş Tedavisi Mümkün Olabilir Orkun
Bu içerik 2145 kez okundu.

 

Diş çürümesinin engellenmesinde kullanılabileceği belirtilen aspirin hakkındaki araştırma Belfast’ın Queen’s Univercity adlı üniversitesinde yapıldı. Buna göre aspirin diş kökündeki hücrelerin uyarılmasını sağlayarak çürümelere karşı bir engel oluşturduğu ortaya çıktı.

Genellikle ‘hafif ağrı kesici’ olarak bilinen aspirin, baş ağrılarında tercih edilen bir ilaç.

Queen's Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim tarafından yapılan açıklamada dişin kökündeki hücrelerin onarımı sonucunda dolgulara gerek kalmadığı belirtiliyor.

İngiltere Diş Araştırmaları Derneği tarafından yapılan yıllık konferansta da aspirinin diş tedavisinde etkili biçimde kullanılabileceği de kaydedildi.

"KİMSEYİ CESARETLENDİRMİYORUZ"

Aspirinin ilerleyen dönemlerde dişe nasıl entegre edilebileceği konusunda çalışmalar sürerken Profesör Ikhlas El Karim “Bu şu anda bilimsel bir tartışma ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu şekilde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz. Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra diş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak” şeklinde bir açıklama yaptı.

Şayet aspirin, diş tedavisinde kullanılmaya başlanırsa bu diş sağlığı ve tedavisi konusunda bir devrim niteliğinde yenilik olacak.

 

aspirin diş ağrısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çok güzel olur     2017-09-13 Iyi bir haber başarılı olur en kısa zamanda inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun