Solunum Yollu Hastalık Astım Yüzde 50'lik Artışla Geleceği Tehdit Ediyor

Solunum yollu hastalıkların başında gelen astımın dünya çapında artış gösterdiğini kaydeden uzmanlar, insanların astım olma ihtimallerinin her gelecek 10 yılda yüzde 50 artış gösterdiğini belirtti.

Solunum Yollu Hastalık Astım Yüzde 50'lik Artışla Geleceği Tehdit Ediyor
Solunum Yollu Hastalık Astım Yüzde 50'lik Artışla Geleceği Tehdit Ediyor Orkun
Bu içerik 357 kez okundu.

Dünya çapında solunum yollu hastalıkların en çok görülen biçimi olan astım, günümüz koşullarında katlanarak artmaya devam ediyor. Özellikle, temiz hava yoksunluğundan ve büyük şehirlerde maruz kalınan kötü ve pis havanın solunmasından kaynaklı olarak artış gösteren ve hastalığı tetikleyen unsurlar hastalığın yayılmasında önemli rol oynuyor.

Astım hastalığının her 10 senede bir olarak yüzde 50 artış kaydettiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. William Checkley, astım hastası olan insanların dikkat etmesi gereken alerjik durumlara karşı istenmeden maruz kalmasının solunum yollarında çeşitli olumsuzluklara yol açtığını belirterek “Bu alerjenlere maruz kalınması solunum yollarında iltihaba, solunum yollarının etrafındaki yumuşak dokuların kalınlaşmasına ve mukus salgılanmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.

ASTIM HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Temiz havanın öncelikli koşulu olan astım hastalığına sahip olanların dikkat etmesi gereken birtakım küçük detaylar bulunuyor. Özellikle, kirli havada bulunmamak ve olabildiğince temiz havayı solumak astım hastalığının tetiklenmesini azaltabilir. Uzmanlar tarafından astım hastalarına yapılan en sık uyarıların başında sigara geliyor. Sigara içmenin astım konusunda kesinlikle tavsiye edilmediğini belirten uzmanlar sigara içmeyenlerin ise ‘pasif içici’ konumundan kurtulmaları için gerekli çabayı sarfetmeleri gerektiğini ifade ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun