'Hayata Dair' Programının Evlilik Formatına Dönüşmesine RTÜK'ten Ceza

Flash TV’de yayınlanan ‘Hayata Dair’ isimli bir programı inceleyen RTÜK, programın bir ‘evlendirme programı’ formatına dönüştüğünü belirledi. Bu değerlendirme üzerine RTÜK, ilgili programa ağır para cezası verdi. Bunun yanı sıra FOX TV’de yayınlanan ‘Hadi İnşallah’ filmi de RTÜK’ten nasibini aldı.

'Hayata Dair' Programının Evlilik Formatına Dönüşmesine RTÜK'ten Ceza
'Hayata Dair' Programının Evlilik Formatına Dönüşmesine RTÜK'ten Ceza Orkun
Bu içerik 374 kez okundu.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün aldığı bir kurul kararı ile Flash TV’de yayınına devam eden ‘Hayata Dair’ isimli bir programın ‘izdivaç programı’na dönüş yaptığını belirleyerek, ilgili programa ağırlaştırılmış para cezası verdi. Kurul, verilen karar ile ilgili olarak yayın hayatına devam eden program ile ilgili olarak “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” ifadesini kullandı. Program, RTÜK tarafından reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar istenen bir para cezasına tabi tutuldu.

FOX TV’YE DE CEZA GELDİ

RTÜK tarafından bugün düzenlenen Üst Kurul toplantısı’nda ceza üzerine ceza yağdı. FOX TV’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘Hadi İnşallah’ isimli filmin, genç yaştaki bireylere olumsuz örnek oluşturduğunun altını çizerek, filmi yayınlayan kanala idari para cezası işlemi gerçekleştirdi. Konu ile ilgili olarak “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” diyen RTÜK, aynı kanalda yayınlanan ‘Kayıtdışı’ isimli bir televizyon dizisinin fragmanında yer alan bir otomobil markasının yerinde kullanılmadığını tespit ederek “Sinema ve televizyon için yapılmış filmler, diziler ile spor ve genel eğlence programları haricinde, yayınlarda ürün yerleştirmeye yönelik uygulamalara yer verilemez” kararını uyguladı. Böylece kanala iki ceza birden verilmiş oldu.

fox tv flash tv rtük idari para cezası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun