Almanya'nın Türkiye'ye Silah Satışı Konusuna Bakan Çavuşoğlu'ndan Cevap

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Alman mevkidaşı Gabriel’e cevap geldi. Bakan Çavuşoğlu, Sigmar Gabriel’in silah konusundaki açıklamalarına ilişkin olarak “Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor” şeklinde yanıt verdi.

Almanya'nın Türkiye'ye Silah Satışı Konusuna Bakan Çavuşoğlu'ndan Cevap
Almanya'nın Türkiye'ye Silah Satışı Konusuna Bakan Çavuşoğlu'ndan Cevap Orkun
Bu içerik 265 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Pakistanlı mevkidaşı Hoca Muhammed Asıf, Resmi Konut’ta bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan toplantıdan sonra iki bakan da gazetecilere açıklama yaptı.

PAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI'NI TEBRİK ETTİ

Pakistan Dışişleri Bakanı Asıf’ın, ülkesinde gerçekleştirilen görev değişikliği ile ilgili konuşması ile açıklamalarına başlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bir önceki görevi Enerji ve Savunma Bakanı olan Asıf’ın Dışişleri Bakanı mevkisine getirilmesini kutlayarak “Pakistan'la olan ilişkilerimizi tarif etmeye gerek yok. Esasen Pakistan-Türkiye ilişkileri, özellikle her iki ülkenin karşı karşıya kaldığı zor günlerde test edilmiştir.” dedi.

"TÜRKİYE OLMASAYDI ALMAN SİYASETÇİLER..."

Geçtiğimiz günlerde Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye yapılması söz konusu olan silah satışı konusundaki sözlerine de açıklama getiren Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşının konu hakkındaki açıklamalarından sonra Almanya Başbakanı Merkel’in de yaptığı değerlendirmeyi ele alarak “Türkiye olmasaydı Alman siyasetçiler herhalde kampanyada malzeme bulmakta zorlanacaktı. Daha önce de söyledim, sanki seçim Türkiye hakkında ya da seçim Türkiye'de yapılıyor. Oysa Almanya'nın ve Avrupa'nın başka konuları da var.” diyerek Almanya’nın siyaset konusunda başka konulara yönelmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye ile Almanya arasında bir gerginliğin söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Almanya’nın Türkiye’den tam olarak ne istediğini bilmediklerini belirterek “Almanya'nın bu yaklaşımlarını eleştirirken diğer FETÖ konusunda, PKK konusunda eleştirirken her zaman şunu söyledik; 'Almanya ile tüm bu konularda iş birliği yapmak ve ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Hiçbir zaman Almanya'ya 'şunu satmayacağız, bunu satmayacağız, onu engelleyeceğiz vesaire.' demedik. Dolayısıyla bu seçim atmosferinde dostum, tekrar altını çizerek ve her şartta söylüyorum, Sigmar Gabriel'in bu yaklaşımını bir dışişleri bakanına yakışan bir yaklaşım olarak değerlendiremiyoruz” diye ekledi.

mevlüt çavuşoğlu sigmar gabriel almanya angela merkel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun