Dolar'ın TL Karşısındaki Değeri Düşmeye Devam Ediyor

Piyasalarda yaşanan hareketliliği değerlendiren uzmanlar Dolar’ın 3.39’un altına düşmesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dolar böylece 3.3888 ile 2017 yılının dibini görmüş oldu.

Dolar'ın TL Karşısındaki Değeri Düşmeye Devam Ediyor
Dolar'ın TL Karşısındaki Değeri Düşmeye Devam Ediyor Orkun
Bu içerik 280 kez okundu.

 

Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam eden dolar’ın düşüşü hızla ilerliyor. İndiği seviye ile 2017 yılının dip seviyelerini gören Dolar/TL, bugün yüzde 0,53 oranında bir düşüş daha yaşadı.

Ekonomi uzmanları tarafından uzmanpara’ya açıklamalarda bulunuldu. Gedik Portföy Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı “Türk Lirası Ocak ayında yaşadığı sert negatif ayrışmayı takiben şubat ayından bugüne diğer para birimlerine paralel seyrediyor” diyerek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki para biriminin dünya çapında değer kaybetmesi üzerine bunların diğer ülke ekonomilerine de etkisi olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili farklı bir bakış açısına dikkat çeken Stratejist Cüneyt Paksoy ise “Dolar Endeksi mevcut durumda 2014 sonu 2015 başı fiyatlaması olan 89-92 aralığına kadar geri çekilmesi ile birlikte gelişen ülke kurları artan risk iştahı birlikte ciddi bir manevra alanı kazanmış ve şimdilik azalan FED baskısının da yardımı ile dolar karşısında kısa vadeli de olsa değerlenme süreci içine girmişlerdir.” şeklinde konuştu.

"GERİ ÇEKİLME MÜMKÜN GÖRÜNMEKTEDİR"

Açıklamalarına devam eden Paksoy "Dolar/TL 'nin bu geri çekilmesinde Dolar Endeksi'nin düşüşü ile birlikte kısa vadede Türkiye lehine dönen yabancı algısı ve buna bağlı gelişen portföy girişinin de etkili olduğunu görmekteyiz. Gelen olumlu veriler eşliğinde global ölçekte artan risk iştahının da yardımı ile Türkiye hikayesi pozitif yansıma gördükçe ve yabancı algısı pozitif tarafta kaldıkça bir miktar daha geri çekilme mümkün görünmektedir." dedi.

dolar tl finans
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun