Gedikli Dolar'ın Düşüşüne Dikkat Çekti: "İhracatı Zora Sokar, Şirketlerin Karlılığı Düşer"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, piyasalara ilişkin açıklama yaptı. Dolar’ın düşmesini değerlendiren Gedikli “Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli. Çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer” dedi.

Gedikli Dolar'ın Düşüşüne Dikkat Çekti:
Gedikli Dolar'ın Düşüşüne Dikkat Çekti: Orkun
Bu içerik 326 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli büyüme verisinin yüzde 5,1 oranında açıklanmasını değerlendirdi. Ekonomide istikrarlı ve kaliteli büyümenin, üretim, istihdam, yatırım ve ihracatın olmazsa olmazları olduğunun altını çizerek, bu konuda döviz kurlarının son durumunu el aldı.

Gedikli, doların Türkiye ekonomisine olan etkisinden söz ederek, kurlara TCMB'nin müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Doların düşüşünün Türkiye’deki ekonomiyi olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Gedikli, kişisel sosyal medya hesabı Twitter’dan “Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli. Çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer. Bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır.'' açıklamasını yaptı.

Bunlara önlem olarak çeşitli yeniliklere gidilmesini öngören Gedikli, “Ama projeler BES'teki gibi olmamalıdır. Bakanlıklar açıkladıkları strateji ve eylem planlarını, bunların geri dönüşünü yakından takip etmeli. Bürokrasi siyasi iradenin hızına yetişebilsin, hızlı karar alıp uygulayabilsin diye Cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik. İstihdam oranları, şirketlerin durumu, büyüme Türkiye ekonomisi için hayati öneme sahip. Anlamadan dinlemeden, iktisat bilmeden piyasa kafasıyla yorum yazmayın” değerlendirmesini yaptı. 

Gedikli'nin büyümede sağlam ilerlemeye ilişkin döviz kurlarında izlenecek politikayla ilgili açıklamaları ayrıntılarıyla şu şekilde:

''Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli, çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer, bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır. Yapısal reformlara acilen geçilmeli ama projeler BES'teki gibi olmamalıdır. Bakanlıklar açıkladıkları strateji ve eylem planlarını, bunların geri dönüşünü yakından takip etmeli. Bürokrasi siyasi iradenin hızına yetişebilsin, hızlı karar alıp uygulayabilsin diye cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik. Türkiye'de beklentileri bozmak isteyenlerin elinde malzeme kalmadı. FED faiz artışı, bilanço küçültme, AMB'nin likidite daraltması hepsi balon çıktı ve yüzlerine patladı. Son dönemde milli güvenlik ve bekamız için hayati olan terörle mücadele operasyonlarını manipüle edip toplumu kışkırtmak amacıyla devlete 'katil' deme cüretini göstermelerinin nedeni bu. Büyüme ve ihracat artacak, enflasyon ve işsizlik düşecek. Bu süreçte siyasi istikrar ve toplum huzurunun korunması çok önemli.''

bülent gedikli dolar ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun