Mehmet Şimşek Büyüme Rakamlarına İlişkin Önemli Açıklama Yaptı

TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Şimşek “2017 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler de güçlü ekonomik büyümenin ivme kazanarak devam ettiğini gösteriyor” şeklinde konuşarak büyümenin devam ettiğini ifade etti.

Mehmet Şimşek Büyüme Rakamlarına İlişkin Önemli Açıklama Yaptı
Mehmet Şimşek Büyüme Rakamlarına İlişkin Önemli Açıklama Yaptı Orkun
Bu içerik 406 kez okundu.

 

TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerini değerlendiren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyüme ile ilgili olarak “2017 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler de güçlü ekonomik büyümenin ivme kazanarak devam ettiğini gösteriyor.” dedi.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Mehmet Şimşek 2017 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5,1 büyüme olduğunu vurgulayarak mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış gayrisafi yıllık hasıla verileri tarafından oluşan büyümenin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 2,1 büyüdüğünü kaydetti.

Açıklamalarına devam eden Şimşek “Yurt içi talep büyümeye 3,2 yüzde puan katkı sağlarken, net dış talep 1,8 yüzde puan katkı sağladı. Önemli pazarlarımızdan Avrupa ile emtia ihracatçısı ülkelerin güçlü talebi ve turizm gelirlerimizdeki artış sonucunda mal ve hizmet ihracatımız ikinci çeyrekte yıllık yüzde 10,5 büyüdü” dedi.

"İSTİHDAMI ARTIRMAYA YÖNELİK ALDIĞIMIZ TEDBİRLER..."

Türkiye ekonomisini güçlendirmek ve istihdamı daha da artırmak için yapılan çalışmalardan da bahseden Şimşek “İstihdamı artırmaya yönelik aldığımız tedbirler ve ekonomik büyümedeki ivmelenme sonucunda, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıl sonuna göre yaklaşık 600 bin kişiye ilave istihdam sağladık. Böylece 2017 yılı başından itibaren işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti. Türkiye son 15 yılda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sağlam ekonomik temelleri sayesinde ortalama yüzde 5,7 oranında güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Önümüzdeki dönemde bu performansı daha da artırmak ve ekonomimizin yapısal dönüşümünü hızlandırmak için kapsamlı reform gündemimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz. Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bu dönemde yapısal reformların sağlayacağı katkıyla yüksek gelir seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

mehmet şimşek büyüme rakamları tüik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun