Başdanışman Gedikli "Büyüme Rakamı Çok İyi Ama Daha Kaliteli Hale Getirmeliyiz"

TÜİK’in açıkladığı ekonomik büyüme verilerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, Türkiye ekonomisinin büyümesini değerlendirdi. Gedikli “Türkiye'de beklentileri bozmak isteyenlerin elinde malzeme kalmadı.” dedi.

Başdanışman Gedikli
Başdanışman Gedikli Orkun
Bu içerik 304 kez okundu.

TÜİK, bugün Gayrisafi Yurtiçi Hasıla verilerini açıklayarak Türkiye ekonomisinin yüzde 5,1 oranında artış gösterdiğine dair istatiksel bilgileri paylaştı.

Açıklanan verileri değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, büyüme verisinin çok iyi olduğunu, fakat büyümeyi daha da ileriye taşımak gerektiğini dile getirdi. Özellikle üretim, işsizlik oranının düşürülmesi,yatırım ve ihracatın önemini vurgulayan Gedikli, bunlardan herhangi birinin eksikliğinde istikrarlı ve kaliteli büyümenin olmasının beklenemeyeğini kaydetti.

Dünya çapındaki ekonomik anlamda piyasaların kısır döngü içerisinde girdiğini ifade eden Gedikli'nin açıklamaları şöyle:

Kaliteli ve İstikrarlı Büyüme

“Büyüme rakamı çok iyi ama daha kaliteli hale getirmeliyiz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat. Bunlardan birisi olmayan ekonomiler kaliteli büyüyemez ve ayakta kalamaz. OECD ülkeleri büyüme ortalaması yüzde 2.4 iken, yüzde 5,1 büyüyen Türkiye'yi görmezden gelenlerle, 2008 ABD ekonomik krizini çıkaran aynı odak.

'Hareket Alanları Yok'

FED ve AMB her ikisi de kilitlendi, hareket alanları yok. FED faiz artıramıyor, faiz artıramadığı için bilançosunu daraltması da zorlaştı. Çin ağır borç yükü ve faiz ödemeleriyle karşı karşıya. Sermaye çıkışları hızlandı, ekonomileri iyice yavaşlayacak. Küresel ekonomiyi etkileyen tek bir vektör yok artık. Bütün vektörler etkileşim halinde ama bunun sonucu gelişmiş ülkelerin resesyona girmesi olacak. Bu resesyon Türkiye için çok önemli fırsatlar oluşturuyor ve oluşturacak. Herkes bunun farkında olmalı. Örneğin hammadde fiyatları, emtia fiyatları düşük kalmaya devam edecek. Petrol fiyatlarına gelince şu anda dolar düştüğü için fiyatları arttı. Makro-ekonomik göstergelere baktığımızda, büyümenin devam edeceğini görüyoruz. Asıl önemli nokta büyümenin kalitesini artırmamız. ''

Ekonominin kalıcı olarak büyüme rakamlarına devam edebilmesi için yapılması gerekenlere değinen Gedikli şöyle devam etti:

''Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ayakta kalacak ekonomi olmanın şartları. Siyasi istikrar da ayrıca dünyanın içinde bulunduğu kaos ortamında adeta bulunmaz Hint kumaşı kadar değerli. Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli, çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer, bu da istihdam sorununu doğurur.

'Merkez Bankası kurlara müdahele etmeli'

Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır. Yapısal reformlara acilen geçilmeli ama projeler BES'teki gibi olmamalıdır. Bakanlıklar açıkladıkları strateji ve eylem planlarını, bunların geri dönüşünü yakından takip etmeli. Bürokrasi siyasi iradenin hızına yetişebilsin, hızlı karar alıp uygulayabilsin diye cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik. Türkiye'de beklentileri bozmak isteyenlerin elinde malzeme kalmadı. FED faiz artışı, bilanço küçültme, AMB'nin likidite daraltması hepsi balon çıktı ve yüzlerine patladı. Son dönemde milli güvenlik ve bekamız için hayati olan terörle mücadele operasyonlarını manipüle edip toplumu kışkırtmak amacıyla devlete 'katil' deme cüretini göstermelerinin nedeni bu. Büyüme ve ihracat artacak, enflasyon ve işsizlik düşecek. Bu süreçte siyasi istikrar ve toplum huzurunun korunması çok önemli. Yeni Gezi olayları ve 15 Temmuz olayları gibi alçaklıklara karşı dikkat”

bülent gedikli türkiye ekonomisi tüik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun