2016 Yılı Yurtiçi Gayrisafi Hasıla Verileri Açıklandı: Yüzde 3,2 Büyüme Kaydedildi

TÜİK, 2016 yılına ait bağımsız yıllık gayrisafi yurtiçi hasıla verilerini açıkladı. Buna göre yıllık gayrisafi hasıla yüzde 3,2 arttı.

2016 Yılı Yurtiçi Gayrisafi Hasıla Verileri Açıklandı: Yüzde 3,2  Büyüme Kaydedildi
2016 Yılı Yurtiçi Gayrisafi Hasıla Verileri Açıklandı: Yüzde 3,2  Büyüme Kaydedildi Orkun
Bu içerik 307 kez okundu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından senelik bilanço ile gelir tablolarını referans alarak hesapladığı ve üretim yöntemine göre belirlediği bağımsız yıllık gayrisafi yurtiçi hasıla verilerini açıkladı. Buna göre TÜİK, zincirlenmiş hacim endeksi ile birlikte 2016 yılının verilerinin, geçen seneye göre 3,2 oranında artış gösterdiğini kaydetti.

ÜRETİM YÖNTEMİNE GÖRE BAKILDIĞI ZAMAN

Üretim yöntemine göre açıklanan veriler doğrultusunda Gayrisafi Yurtiçi Hasıla verileri 2016 yılı içerisinde, geçen yıla nazaran yüzde 11,5 oranında arttı. Böylece 2 trilyon 608 milyar 526 milyon Türk Lirası olarak kaydedildi.

2016 yılı içerisinde gayrisafi yurtiçi hasıla konusunda en yüksek pay yüzde 16,6 oran ile imalat sanayi sektörünün oldu. İmalattan sonra ikinci sırayı yüzde 11,4 ile toptan ve perakende ticaret ile yüzde 8,6 ile inşaat sektörü takip etti.

TÜİK’in açıkladığı verilerin devamında hanehalkı ve hanehalkına hizmet eden kar amacı gütmeyen kuruluşların tüketim harcamaları ise 2016 senesi içerisinde yüzde 3,7 oranında bir artış gösterdi.

gayrisafi yurtiçi hasıla ekonomi tüik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun