2017 Yılı İkinci Çeyrek Dönemsel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye ekonomisini kapsayan büyüme rakamları açıklandı. Bu verilere göre Türk ekonomisi yüzde 5,1 büyüme kaydetti.

2017 Yılı İkinci Çeyrek Dönemsel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Verileri Açıklandı
2017 Yılı İkinci Çeyrek Dönemsel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Verileri Açıklandı Orkun
Bu içerik 423 kez okundu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan dönemsel gayri safi yurtiçi hasıla verilerine göre Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüdü. 2017 yılına ait Nisan ile Haziran arasındaki dönemi kapsayan bu veriler hakkında açıklama yapan TÜİK, şu bilgileri kaydetti:

“Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim değeri olarak; tarım sektörü %4,7, sanayi sektörü %6,3, inşaat sektörü %6,8 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %5,7 arttı.”

Açıklanan verilerin devamında mal ve hizmet ihracatlarının 2017 yılının Nisan ilse Haziran arasındaki dönemi kapsayan zaman diliminde geçen senenin aynı dönemine göre zincirleme hacim endeksi bakımından yüzde 10,5 arttığı belirtilirken, ithalat konusunda ise yüzde 2,3 artış gösterdi.

TÜİK, işgücü ödemelerinin gayrisafi katma değer içerisindeki payının ise yüzde 36,2 olduğunu kaydederken “İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içerisindeki payı geçen yılın aynı döneminde %38,1 iken bu oran 2017 yılının ikinci çeyreğinde %36,2 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise %45,5'ten %47,8'e yükseldi.” şeklinde bildirim gerçekleştirdi.

işgücü tüik dönemsel gayri safi hasıla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun