Uzmanlar Uyardı: El Egzamasına Dikkat! Bunları İhmal Etmeyin

Temizlik sektöründe çalışan işçiler ve ev kadınlarının dikkatli olması gerektiği konusunda uyaran uzmanlar, el egzeması ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Uzmanlar Uyardı: El Egzamasına Dikkat! Bunları İhmal Etmeyin
Uzmanlar Uyardı: El Egzamasına Dikkat! Bunları İhmal Etmeyin Orkun
Bu içerik 866 kez okundu.

 

El egzeması konusunda uyarılar veren VM Medical Park Bursa Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Gökçen Alyamaç, şu bilgileri aktardı:

“Su ile aşırı temas, havanın aşırı kuru olması, sabun, deterjan, çeşitli çözücü kimyasallar, temizleme ürünleri, lastik eldiven, hatta deriye uygulanan kişisel bakım ürünleri bile deriyi tahriş edebilir. Katı, sıvı maddelerin yanı sıra, havada uçuşan partiküller bile el egzamasına sebep olabilir. El egzaması genellikle el sırtı ve parmak aralarında olup, el bileğini aşmaz. Deride kuruluğun yanı sıra kızarıklık, kaşıntı ve gittikçe yayılan kabuklu döküntüler ortaya çıkabilir. Ellerde çatlaklar ve ağrı olabilir”

"ELLER NAZİKÇE KURULANMALI"

El egzaması gibi durumlardan korunmak için çeşitli bakımlar yapılması gerektiğini belirten Alyamaç “Eller yıkandığı zaman nazikçe kurulanmalı ve hemen nemlendirici sürülmeli. Kuru ev işleri yaparken de korunmak için pamuklu eldiven giyilmelidir. Çamaşır katlarken bile hassas ciltler tahriş olabilir. Yemek yaparken, ıslak ev işleri ile uğraşırken de penye eldiven giyilip üzerine pudrasız vinil eldiven giyilmeli. İş yaparken ve eller yıkanıp kurulanmadan önce yüzük çıkarılmalı. Dışarıya çıkarken kalın, dikişsiz deri veya kumaş eldiven giyilmeli, yün eldiven kullanılmamalı. Çünkü yün kaşıntı ve tahrişi artırabilir. Endüstriyel el yıkama ürünlerinden, susuz ve antibakteriyel temizleyicilerden tahriş yapma riski nedeniyle kaçınılmalı, eldeki küçük yaralar bandajlanmalı. Çalışma kıyafetleri, koruyucu örtüler, alet ve çalışma alanları temiz tutulmalıdır” dedi.

el egzaması sağlıklı hayat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun