Kırmızı Biber Hapına Dikkat! Sağlık Bakanlığı Uyardı

Sağlık Bakanlığı tarafından kırmızı biber hapı konusunda uyarı yapıldı. Yapılan kırmızı biber hapı uyarısında “Takviye edici gıdalarla ilgili izin ve denetim süreçleri ile ürünlerin içerik analizleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görev alanında yer almakta olup bu minvalde iş ve işlemler yürütülmektedir” denildi.

Kırmızı Biber Hapına Dikkat! Sağlık Bakanlığı Uyardı
Kırmızı Biber Hapına Dikkat! Sağlık Bakanlığı Uyardı Orkun
Bu içerik 336 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, zayıflatıcı etkisi olduğu söylenerek, internet üzerinden reklamı ve ticareti yapılan kilo vermeyi kırmızı biber hapı adındaki ürünün Gıda Bakanlığı'nın standartlarında olmadığı analizlerinin Bakanlık tarafından yapılmadığı ve onaylanmadığı belirtildi.

Kırmızı biber hapının bir ilaç olmadığının belirtildiği açıklamada, bu tür ürünler üzerinde denetimlerin devam ettiği ve içeriğinde ilaç için kullanılan maddelerden birinin tespit edilmesi durumunda soruşturma başlatıldığı dile getirildi. 2016-2017 yıllarında 8 bine yakın internet sitesinin bu tarz ürün tanıtımı yaptıkları ve satışına aracılık ettikleri için kapatıldığının belirtildiği açıklamada şu ayrıntılar yer aldı: 

Gıda Bakanlığı Onaylı Değiller

“Kilo vermeyi sağladığı yönünde etkileri olduğu belirtilerek özellikle internet siteleri veya sosyal medya platformlarında tüketiciyi aldatıcı-yanıltıcı şekilde tanıtımı ve satışı yapıldığı görülen ve 'kırmızı biber hapı' adı altında satılan ürünler Bakanlığımızdan onaylı/izinli bir ürün ve/veya ilaç değildir. Bakanlığımız tarafından gerekli klinik çalışmaları yapılmamış, tedavide etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış bu ve benzeri ürünlere izin/onay verilmemektedir. Söz konusu ürünler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen izin doğrultusunda takviye edici gıda olarak veya hiçbir yetkili makamdan izin alınmaksızın piyasada yer alabilmektedir. Takviye edici gıdalarla ilgili izin ve denetim süreçleri ile ürünlerin içerik analizleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görev alanında yer almakta olup bu minvalde iş ve işlemler yürütülmektedir”

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Konu

“Ürünlerin içerik analizleri sonucunda ilaç etken maddesi kullanıldığının tespiti halinde ise Kurumumuzca TCK ve 1262 sayılı Kanunların ilgili maddeleri gereğince adli işlem tesisi için Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından internet sitelerinde yer alan tüketicileri aldatıcı ve mevzuata aykırı beyanlarla tanıtımı yapılan ürünlerin tanıtım ve satışlarıyla mücadele faaliyetleri sürdürülmektedir. 2016 ve 2017 yıllarında toplam 7 bin 800 internet sitesi erişime tamamen engellenmiştir. Ancak her geçen gün bu sitelere bir yenisi eklenmektedir. Tarafımızca yürütülen mücadelenin yanında vatandaşlarımızca tedavide etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış olan, Bakanlığımızca ruhsatlandırılmamış, ilaç olmadığı halde ilaç izlenimi verilerek reklam ve tanıtımları yapılan bu ve benzeri ürünlerin tanıtımlarına kesinlikle itibar edilmemesi, internet gibi mecralardan bu ürünlerin alınmaması hususu önem arz etmektedir” 

sağlık bakanlığı kırmızı biber hapı uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun