5 Bin Yıl Öncesine Ait Küp, Testi ve Çömlekler Ortaya Çıktı

Burdur’un Hacılar Köyü’nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda tam 5 bin yıllık küp ve testiler bulundu. Konu ile ilgili olarak Kazı Başkanı Gülsün Umurtak açıklama yaptı.

5 Bin Yıl Öncesine Ait Küp, Testi ve Çömlekler Ortaya Çıktı
5 Bin Yıl Öncesine Ait Küp, Testi ve Çömlekler Ortaya Çıktı Orkun
Bu içerik 520 kez okundu.

 

Burdur’un Hacılar Köyü’nde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda 5 bin yıllık küp, testi ve çömlekler bulundu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak tarafından idare edilen kazı çalışmaları, geçmişe ait önemli bulguları ortaya çıkardı.

Kazı Başkanı Umurtak, çıkarılan bulgular ile ilgili olarak şunları ifade etti:

"KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ"

“Bunları korumaya çalışıyoruz. Küplerin içinde başka testiler, daha küçük çömlekler in situ (yerinde) durumda. Yani günümüzden 5 bin yıl önce, yerleşmenin son terk edildiğinde bırakıldığı haliyle ilk kez biz dokunduk. Ellerimizle onlara dokunup, çıkarmanın keyfini, heyecanını yaşadık. Sağlam durumda pek çok kap bulundu. Binaların içinde ezgi öğütme taşları var. Yerleşmede yanmış durumda arpa, buğday, mercimek, keten tohumu gibi gıda maddeleri buluyoruz. Ayrıca bu insanların incir ve üzümü bolca tükettiklerini biliyoruz. Onun dışında çok zengin bir fauna var. Çevrenin ormanlık olduğu düşünülüyor o dönemde. Avcılık yapıyorlar. Yerleşme içinde koyun, keçi, evcil köpek ve domuz da yetiştiriliyor.”

arkeoloji kazı çalışması burdur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun