Otoyol Kenarındaki Evler Temiz Havadan Mahrum Kalıyor

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk tarafından yapılan açıklamada, otoyol kenarlarında bulunan evlerin temiz hava alamadığını belirterek bu konuda önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Otoyol Kenarındaki Evler Temiz Havadan Mahrum Kalıyor
Otoyol Kenarındaki Evler Temiz Havadan Mahrum Kalıyor Orkun
Bu içerik 331 kez okundu.

 

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, otoyol kenarlarında bulunan evlerde hava kirliliğinin çok olması sebebiyle temiz hava hakkından mahrum kaldıklarını ifade etti. Prof. Dr. Öztürk, konu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Öztürk, konu ile ilgili olarak “Bu artık kesin olarak kanıtlanmış bir gerçek. Özellikle kurşun bağımlı hava kirliliği çok daha önemli ve etkin. Aslında bunu değiştirilebilir risk faktörleri içinde saymak lazım çünkü çevreyi kirletmek de kirletmemek de biraz bizim elimizde. Bunun için elbette ki resmi organlarla birlikte çalışmak gerekiyor. Herkesin bu işe farkındalık düzeyinde el koyması gerekiyor. Temiz hava hakkı diye bir kavram da var biliyorsunuz. İnme üzerindeki etkileri de gösterildikten sonra herhalde çok da temel haklarımızdan biri olmuş olacak” dedi.

"BENZER DURUM SİTELERDE DE VAR"

Otoyol kenarları haricinde de büyük sitelerde de benzer problemlerin oluştuğunu belirten Öztürk “Özellikle büyük şehirlerde trafik yoğunluğunun artmasıyla mutlaka hava kirliliği ve risk artıyor. Yol kenarlarında yaşayan canlılarda bile negatif etkiler var. Damarlar içindeki hasarları artık çalışmalar gösteriyor ve bu konuda ciddi bir farkındalık geliştirmek ve bu hakkı da korumak zorundayız” dedi.

otoyol kenarı evler temiz hava hakkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun