Dikkat! Gıda İmalatındaki Fırçalarda Domuz Kılı Tespit Edildi

Gıda üretimi yapılan imalathanelerde kullanılan ekipmanlar ile ilgili açıklama yapan Gimdes Başkanı Büyüközer “Gıda imalathanelerinde kullanılan kıl fırçaların yüzde 90'ı domuz kılı” dedi.

Dikkat! Gıda İmalatındaki Fırçalarda Domuz Kılı Tespit Edildi
Dikkat! Gıda İmalatındaki Fırçalarda Domuz Kılı Tespit Edildi Orkun
Bu içerik 825 kez okundu.

 

Gıda imalathanelerinde kullanılan kıl fırçaları hakkında açıklama yapan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, fırçaların yapımında kullanılan kılın domuz kılı olduğunu belirtti.

22 FIRÇANIN 20'SİNDE BULUNUYOR

Gimdes Başkanı Büyüközer, toplamda 22 fırçanın alınarak teste tabi tutulduğunu belirterek, 20 tanesinde domuz kılı tespit edildiğini ifade etti. Büyüközer, açıklamanın devamında “Bir başka deyişle piyasada kullanılan fırçalarda yüzde 90 domuz kılının kullanıldığı anlaşılmaktadır. Sektörde üreticilerin önemli bir kısmı tarafından bilinçsizce kullanılan domuz kılı fırçalar, uygulama sırasında koparak veya yüksek sıcaklıkta kırılarak gıdaya bulaşabilmektedir. Piyasadan toplanılan ve gıda sektöründe kullanıldığı bilinen kıl fırçalar, DNA testi için, real-time PCR yöntemi ile analiz edilerek fırça kıllarının orijini tespit edilebilmiştir” dedi.

Özellikle mutfaklar için üretilen çeşitli fırçaların piyasada çokça bulunduğunu ifade eden Büyüközer “Bu amaca yönelik olarak GİMDES’in telkin ve teşviği ile sentetik fırçalar üretmeye başlayan fırça üreticileri piyasadan bekledikleri ilgiyi görememişlerdir. Üretilen fırçaların, plastik veya silikon yapıda olması nedeniyle sıcak yüzeylerle temas ettiğinde erimesi veya deforme olması, kıl fırçalara göre daha kısa ömürlü olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle daha dayanıklı olduğu bahanesi ile, doğal domuz kıl fırçalar, müslümanın dini hassasiyetleri bir tarafa atılarak, sektörde daha çok tercih edilmektedir. Bu kıl fırçaların yapımında, doğal kıl olarak çoğunlukta domuz, azınlıkta keçi, at ve porsuk kılı kullanılmakta bunlardan özellikle domuz kılından yağlı boya fırçası yapımında yaygın olarak yararlanılmaktadır” dedi.

 

domuz kılı gıda fırçası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun