Günde 6 Saat Bilgisayar Oyunu Oynayan Liseli Genç Ayağını Kaybediyordu

Antalya’da bilgisayar bağımlısı 15 yaşındaki genç, hiç hareket etmeden günde 6 saat bilgisayar başında oturması sonucunda ayaklarının şiştiğini öğrenince hastaneye kaldırıldı. Yapılan anjiografik yöntem ile tedavi edilen genç, sağlığına kavuştu.

Günde 6 Saat Bilgisayar Oyunu Oynayan Liseli Genç Ayağını Kaybediyordu
Günde 6 Saat Bilgisayar Oyunu Oynayan Liseli Genç Ayağını Kaybediyordu Orkun
Bu içerik 646 kez okundu.

 

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki Sinan D. lise 2. sınıf öğrencisi. Yaz tatili nedeniyle günde yaklaşık olarak 6 saatini hareketsiz bir biçimde bilgisayar karşısında geçirdiğini ifade eden genç, ayağında oluşan ağrı sebebiyle yürümekte ve koşmakta zorlandığını gözlemledi. Bunun üzerine Atatürk Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’ne ailesi ile birlikte giden Sinan D.’nin bacak toplardamarlarında kan pıhtılaşması meydana geldiği belirtildi. Bunun üzerine anjiyoya alınan gencin hareketsiz durmaktan dolayı bacaklarında kanın gölleşmesi sonucunda pıhtılaştığı belirtildi.

HAREKETLİ OLUN

Doktorlar tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Hastamıza sorduğumuzda uzun süre bilgisayar başında oyun oynadığını söyledi. Bunun da damardaki pıhtılaşmayı tetiklediğini belirledik. Deri ven trombozunun risk faktörleri arasında damar hasarı, genetik faktörlerin yanı sıra uzun süre hareketsiz kalmak da bu hastalığı tetikleyebiliyor. Sinan’da da böyle bir durum meydana geldi. Sinan’ı anjiyografi olarak tedaviye aldık. Bu tedavi yönteminde pıhtı oluşan damarın içine kateder yerleştirip pıhtı ettirici bir ilaç uygulayarak damarın açılmasını sağladık. Şuan Sinan’ın damarı açıldı ve kısa süre sonra taburcu olacak”

Ameliyatı gerçekleştiren Uzman Dr. Birkan Akbulut, bu durumların yaşanmaması adına tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi. Akbulut “Yarım ya da 1 saatte bir kalkıp bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama Sinan günde 5-6 saat hiç kalkmadan oyun oynadığı için bu hastalığa yakalandı. Sonuçta bir damar tıkanıklığı oluştu. Sinan normal yaşamına dönecek ama bundan sonra daha hareketli, aktif bir hayatı olacak” şeklinde konuştu.

bilgisayar sağlıklı yaşam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun