Ejder Meyvesi Pitaya İçin Çukurova'da Hasat Başladı

Tropikal meyveler arasında son zamanlarda öne çıkan meyve olarak bilinen ejder meyvesi pitaya Çukurova’da üretilmeye başlandı. Pitaya, özellikle üreticisine kazandırdığı yüksek kazanç ile ön plana çıkıyor.

Ejder Meyvesi Pitaya İçin Çukurova'da Hasat Başladı
Ejder Meyvesi Pitaya İçin Çukurova'da Hasat Başladı Orkun
Bu içerik 692 kez okundu.

 

Özellikle tropikal bölgelerde yetiştirilen ejder meyvesi olarak bilinen pitaya’yı bir yurtdışı seyehatinde gören ve ilgisini çeken işadamı Hüseyin Akpınar, meyveyi alarak Mersin’de bulunan serasında yetiştirme kararı aldı. Bu karardan sonra harekete geçen Akpınar, iki sene içerisinde gerektiği kadar verim aldıklarını ifade etti. Tanesini 15 liradan sattıklarını ifade eden Akpınar, bu meyvenin üretici için güzel bir kazanç kapısı sağladığını söyledi.

SERA ORTAMINA UYUM SAĞLIYOR

Meyvenin hasadına Prof. Dr. Orhan Şen ile beraber başladıklarını ifade eden Akpınar “Akdeniz ikliminde sera ortamında uyum sağlayan pitaya meyvesinin ilk ürünlerini almaya başladık. Bu yıl kasım ayına kadar 6 bin, 2018 yılında ise 15 bin meyve hasadı bekliyoruz. Bu yılın ve önümüzdeki yılın tüm ürünlerini dalında satmış durumdayız. 2018 yılından itibaren 5 dönümlük bir alanda daha pitaya üretimine devam edeceğiz. Pitaya hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. İnanıyorum ki pembe kabuğunun ardında saklanan lezzet kısa zamanda Türkiye'nin belli başlı meyveleri arasında yerini alacaktır” dedi.

pitaya ejder meyvesi çukurova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun