Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan 'Arakan'daki Müslümanlara Yardım Yapılacak' Mesajı

Myanmar’da bir süredir devam eden zulüm ile ilgili olarak açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu “Bugün itibarıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi de Bangladeş'e geçmek suretiyle Arakan'daki zulümden kaçan Müslüman kardeşlerimizle orada sıcak temas sağlayacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan 'Arakan'daki Müslümanlara Yardım Yapılacak' Mesajı
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan 'Arakan'daki Müslümanlara Yardım Yapılacak' Mesajı Orkun
Bu içerik 262 kez okundu.

 

Myanmar Arakan’da yaşanan zulüm ile ilgili olarak duyarsız kalınmadığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Arakan’da yaşayan Müslümanlar ile ilgili olarak önemli gelişmeleri aktardı.

DÜNYA ÜLKELERİ SESSİZ

Arakan’da yaşananlara yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklerine karşın başka hiçbir dünya ülkesinden ses çıkmadığını ifade eden Çavuşoğlu “İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı sıfatıyla da İslam ülkelerinin devlet başkanlarıyla, mevkidaşlarıyla görüşmek suretiyle bir çözüm arayışına girişti. Son olarak dün Myanmarlı mevkidaşıyla yaptığı görüşme sonucunda bölgeye yardım kuruluşu olarak ilk defa TİKA marifetiyle girilmiş olacak ve yaklaşık bin tonluk bir yardım sağlanmış olacak” dedi.

Arakan’da yaşanan olumsuz olayları ele alan Çavuşoğlu “Yardımı havadan ulaştırma imkanı söz konusu olacak. Helikopterler yere iniş sağlayacak ve yerde dağıtım yapılacak ama havadan intikal sağlanacak çünkü güvenlik sorunu bölgede hala yaşanmakta” dedi.

TİKA ofislerinin bölgede bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, bölgeye yapılacak olan yardımlar ile ilgili olarak şu bilgileri aktardı:

“Bugünden itibaren yardımlar ulaştırılmaya belki de başlanmış durumdadır. Çünkü dün bu karar alındı. Rakhayn hükümetinin iş birliğiyle, hükümet yetkililerinin de bulunduğu çerçevede gerçekleştirilmiş olacak. Bölgeden, zulümden kaçan birçok Arakanlı Müslüman kardeşimiz Bangladeş'e sığınmış durumda. bugün itibarıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi de Bangladeş'e geçmek suretiyle Arakan'daki zulümden kaçan Müslüman kardeşlerimizle orada sıcak temas sağlayacak. Gıda, ilaç temini sağlamak suretiyle yüz bin civarında Arakanlı Müslümanlar'ın ihtiyaçları için yardımlar sağlamış olacak”

myanmar arakan çavuşoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun