Türk Milleti Birbirine Düşürmeyi Amaçladığı Belirtilen Hasan Akar Davasında Gelişme

Geçtiğimiz dönemlerde medyada yer alan Atatürk’e hakaret ettiği nedeniyle hakkında hapis kararı çıkan Hasan Akar davasında yeni gelişme yaşandı. Gerekçeli karar hazırlanan şahıs hakkında Türk milletinin var oluşunu sağlayan Atatürk hakkında hakarette bulunduğu belirtilen şahısın amacının milleti birbirine düşürmek olduğu kararı verildi.

Türk Milleti Birbirine Düşürmeyi Amaçladığı Belirtilen Hasan Akar Davasında Gelişme
Türk Milleti Birbirine Düşürmeyi Amaçladığı Belirtilen Hasan Akar Davasında Gelişme Orkun
Bu içerik 381 kez okundu.

Sosyal medyada paylaşılan videosunda Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile ilgili de yaptığı yalan yanlış açıklamalarda bulunması nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan ve Atatürk’e hakaret etmekten dolayı yargılanan Hasan Akar’a “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” gibi suçlardan ötürü 7,5 yıl hapis cezası istemi ile dava açılmıştı.

Bakırköy 18. Asliye Mahkemesi tarafından görülen davada savunmasını yapan Akar,  ifadelerinin kitaplardan okudukları olduğunu kendine ait olmadığını söyleyerek, yanlış üslup kullandığını belirterek beraatini talep etti. 

Yapılan duruşmada mahkeme savunmalarını yetersiz bulduğu Akar’ı “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etme” suçundan ötürü 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme tarafından hazırlanan gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi:

GEREKÇELİ KARARDA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ

Kararda, “Söylemi hakaret kapsamında kalan sanığın Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bekasının devamı için inançları yok ederek halkı, milleti inandığı din ve mezhep ayrımına yönelterek bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği ifade edildi. Kararda sanığın duruşmada, sözlerinin yanlış olduğunu beyan etmeyerek üslubunun yanlış olduğunu belirtmek suretiyle kendisinin mensup olduğu ortamda kendisine ya da Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı milli değerlerimizden olan ve Türk milletinin var oluşunu sağlayan Atatürk aleyhine hakarette bulunup bunu da İslam adına yaptığını belirterek milleti birbirine düşürmek amacı güttüğü aşikar olduğundan mahkemenin savunmaya bu yönden de itibar etmediği” belirtildi.

hasan akar atatürk'e hakaret hapis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi