AB'den Sonra Türkiye'deki Yumurtalarda da Fipronil Krizi

Avrupa’da yumurtalarda bulunan zehir kalıntıları gıda sorunlarına yol açarken Türkiye, Rusya ve Amerika’da da benzer durumların yaşandığı ifade edildi.

AB'den Sonra Türkiye'deki Yumurtalarda da Fipronil Krizi
AB'den Sonra Türkiye'deki Yumurtalarda da Fipronil Krizi Orkun
Bu içerik 297 kez okundu.

 

Yumurtalarda bulunan ve ‘fipronil’ diye bilinen zehirli madde aslında böceklerin yok edilmesinde kullanılan bir madde. Avrupa Birliği’ni uzun süredir felç eden bu durumun Türkiye’de de yaşandığı belirtiliyor. Alman haber ajanslarından DPA’ya konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Anca Paduraru, Avrupa Birliği kapsamında 24 ülkede içerisinde ‘fipronil’ maddesinin bulunduğu yumurtalar tespit edildiğini, AB ülkeleri dışında Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika’daki yumurtalarda da bu ürünlere rastlandığını ifade etti.

YÜMB'DEN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Sungur şöyle konuştu:

“Türkiye'de 2-2.5 milyar kayıt dışı yumurta üretimi söz konusu. Bunların üretim izinleri yok. Yıllık 500-2 bin adetlik üretim yapan küçük işletmeler. Burada denetim söz konusu değil. Burada bu maddenin olup olmadığını bilemeyiz. Gıda otoritesi denetimleri devam ediyor. Kayıtlı firmalarda olumsuzluk yaşanmadı”

Yumurta tüketicilerini uyaran Sungur “Organik köy yumurtası, gezen tavuk gibi isimlerle, yüksek fiyatlarla yumurta satılıyor. Yumurtaların üzerinde TR kodu ile başlayan 14 haneli işletme numarasının olması gerekiyor. Evinize satın adlığınız yumurtada bir olumsuzluğa rastladığınızda bu işletme numarasından kimin ürettiği bulunabilir. Burada tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

yumurta zehir fipronil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun