Bakan Ağbal'dan Kurumlar Vergisi İndirimi Müjdesi

Maliye Bakanı Ağbal tarafından yapılan açıklamada kurumlar vergisi konusunda indirim yapılacağına dair çalışmalara başlandığı belirtildi.

Bakan Ağbal'dan Kurumlar Vergisi İndirimi Müjdesi
Bakan Ağbal'dan Kurumlar Vergisi İndirimi Müjdesi Orkun
Bu içerik 392 kez okundu.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada “Oran indirimi tek başına sağlanan bir avantaj değil. Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına katkı yapacak radikal bir düzenleme. Biz bütün senaryoları çalışıyoruz, maliyeti ne olur ona bakıyoruz. Bize zaman zaman ‘başkalarına verecek para bulamıyorsunuz, oran indirimi yapıyorsunuz’ diyorlar. Hayır bu ülkeyi büyütecek bir adım. Çalışanı da kazanacak, üreteni de kazanacak” denildi.

FİNANSTA MÜMKÜN DEĞİL

Finans sektörü ile ilgili olarak bir indirim yapılmasının mümkün olmadığını belirten Ağbal “Ama reel sektörde özellikle de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kritik sektörlerde Türkiye’nin rekabetçiliğini artıracak daha fazla reel sektör yatırımını gelmesini sağlayacak şekilde kurumlar vergisi oranlarında indirim çalışması yapılabilir mi diye teknik düzeyde birtakım çalışmaları yürütüyoruz” şeklinde konuştu. Konu hakkında basın mensuplarının “İndirim yapılabilir mi?” şeklindeki sorusuna da Ağbal şöyle yanıt verdi:

“Bence yapılabilir. Yatırım teşvikine bağlı olmaksızın halen Türkiye’de yatırımını yapmış, yatırımlarını tamamlamış firmalar var. Kritik sektörlerde üretim yapanlar için bir nevi teşvik”

İndirim yapılacak olan alanlardan da bahseden Ağbal “Bizim için önemli bir faktör yüksek teknoloji seviyesinde üretim yapan şirketler, ithal ikamesi sağlayan yerli üretimin artırılması da bizim için öncelik. Bir de stratejik sektörler var. Enerji, savunma- güvenlik, sağlık sektörü gibi. Arkadaşlar sektör sektör çalışıp etkisine bakıyor. Tabii ki vergi hasılasına ilk başta etki yapacak ama kanatimce bu getirdiğimiz teşvik yatırımları artıracağı için toplamda vergi gelirlerini orta ve uzun vadede olumlu katkı sağlayacak” dedi.

naci ağbal maliye bakanı kurumlar vergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun