BM Genel Sekreteri Guterres'den İsrail-Filistin Çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres İsrail’e gelerek burada Filistin konusunda bir çözüm bulunması gerektiğine yönelik çağrı yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres'den İsrail-Filistin Çağrısı
BM Genel Sekreteri Guterres'den İsrail-Filistin Çağrısı Orkun
Bu içerik 456 kez okundu.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ile Filistin arasındaki konunun çözüme kavuşturulması amacıyla sürece bir an önce girilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail ve Filistin açısından da çözüm odaklı bir görüşme yapılması gerektiğini ifade eden Guterres “Benim her daim bir hayalim var, o da mukaddes topraklarda hoşgörü, barış ve güven içinde birlikte yaşayabilen iki devleti bir gün görebilmektir. Önemli olan Filistinlilerin hayat şartlarının iyileştirilmesiyle beraber iki devletli çözüme giden siyasi eylem sürecini başlatmaktır.” şeklinde konuştu.

İsrail’in tamamen yok edilmesine yönelik yapılan açıklamaları kesinlikle kabul etmeyen Guterres “İsrail'in barış ve güven içinde yaşama hakkının kabul edilmesi lazım” dedi.

"BM İNSAN HAKLARINI SAVUNUYOR AMA"

İsrail Başbakanı Netenyahu’nun Birleşmiş Milletler’e bağlı kuruluşların Filistin taraflı davrandıklarını ifade ederek “BM insan haklarını savunuyor ama Filistinlilerin hak ihlaline izin veriyor. Çünkü BM, İsrail'i insan haklarını ihlal etmekle suçluyor” dedi.

Netenyahu, Lübnan’daki Hizbullah’ın Suriye’de de bulunduğunu ifade ederek “Halihazırda acil olan Hizbullah'ın Suriye'deki durumudur. BM'nin Hizbullah'a silah akışını engellemesi gerekiyor ancak on binlerce silah, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının aksine Hizbullah'a akıyor.” dedi.

guterres birleşmiş milletler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun