Bayram Tatilinde Gece Araç Kullanacak Sürücüler Dikkat!

Bayram tatili dolayısıyla yola çıkacak olan sürücülere uyarı yapıldı. Yapılan uyarıda gece yola çıkacak olan sürücülerin dikkatli olması gereken hususlar anlatıldı.

Bayram Tatilinde Gece Araç Kullanacak Sürücüler Dikkat!
Bayram Tatilinde Gece Araç Kullanacak Sürücüler Dikkat! Orkun
Bu içerik 322 kez okundu.

Kurban Bayram tatili yaklaşırken, aracıyla yola çıkacak olan vatandaşlara uzmanlar tarafından araç kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine yönelik çeşitli uyarılar yapıldı.

Yapılan araştırmalara göre her yaş grubundan sürücünün kaza yapma nedenleri arasında en önemli oranı uykulu olarak araç kullanmak oluşturuyor. Uzmanların üzerinde önemle durdukları bu durum Avrupa ülkeleri için de geçerli. Avrupa'da yaşanan kazaların da çoğunluğu uykusuzluktan kaynaklanıyor.

Kazaların oluşma nedeni ile ilgili önemli bilgiler veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Tansel, uyanık kalmak adına içilen çay veya kahvenin etkisinin yarım saatlik süreç sonrasında etki ettiğini belirterek, çeşitli uyarılarda bulundu.

UYKUSUZ KALMAYIN

Trafikte yapılmaması gerekenleri sıralayan Tansel, yorgunluk, cep telefonu kullanma, uykusuzluk gibi etkenlerin dikkati dağıttığını söyleyerek örneklerle sürücüleri uyardı:

 “Örnek verilecek olursak, Dünya Sağlık Örgütü ortalama araç hızındaki 1 kilometre/saatlik artışın yaralanma ve ölümlü kaza ihtimalini yüzde 3-5 oranında arttırdığını, yine cep telefonu kullanan sürücülerin 4 kat daha fazla kazaya karıştığını bildirmektedir. Düzenli kayıt sistemleri olan bazı Avrupa ülkelerinin istatistiklerinde tüm kazaların yüzde 10 ila 30'unda uykulu araç kullanmak kazanın temel sebebi olarak rapor edilmiştir. Direksiyon başında uyuklamak sanıldığının aksine hem daha fazla trafik kazalarının sebebi olmakta hem de bu kazalar daha fazla ölüm ve ciddi yaralanmayla sonuçlanmaktadır. Uykusuzluğun sebep olduğu kazalarda yaralananların ve hayatını kaybedenlerin her yaş grubundaki sürücüler olabildiği bildirilmiştir” 

bayram tatili araç trafik kazası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun